
Alojz Herga: "Kmet je veliko več kot le čistilec krajine!"
Alojz Herga, juršinski vinogradnik, trsničar in sadjar, je vodenje sveta ptujske območne enote Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije prevzel od dolgoletnega predsednika Milana Unuka.
Alojz Herga, juršinski vinogradnik, trsničar in sadjar, je vodenje sveta ptujske območne enote Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije prevzel od dolgoletnega predsednika Milana Unuka.
Pošta Slovenije začenja s prvimi poskusnimi leti z brezpilotnimi letalniki in se pripravlja na čas, ko bo lahko z njimi dostavljala nujno potrebne pošiljke.
Potem ko je konec lanskega leta ptujska občina poplačala ves dolg za obnovo stavbe gledališča, je postala edina lastnica tega objekta, tudi tistega dela, v katerem je še lani deloval gostinski lokal. S prejšnjim najemnikom so pogodbo prekinili in se lotili etažiranja stavbe. To je zdaj urejeno, tudi v prihodnje pa želijo ta prostor nameniti gostinski dejavnosti.
Z začetkom lanskega leta je Mestna občina Ptuj kot lastnica v upravljanje prevzela objekt Narodnega doma v Jadranski ulici. Ta mesec so potrdili nov cenik najema prostorov, po katerem se bo obračunaval tudi davek. Cene so se nekoliko dvignile, v kurilni sezoni pa bodo še višje.
Lani se je z vinogradništvom v Sloveniji ukvarjalo 28.481 pridelovalcev, ki so skupaj obdelovali 15.261 hektarjev vinogradov, kažejo izsledki najnovejšega popisa vinogradov. Število vinogradnikov je bilo tako za šest odstotkov manjše kot leta 2015, skupna površina vinogradov pa za tri odstotke.
Ko je marca lani oblast prevzela vlada Janeza Janše, si je za glavno nalogo zadala nabavo zaščitne opreme: čim več, čim prej in za skoraj vsako ceno. Kljub splošnemu pomanjkanju je zapovedala obvezno nošenje mask. Za izbrane posrednike je bila to priložnost za visoke dobičke. Medtem ko je velika večina še iskala način, kako priti do zaščitne opreme in jo iz Kitajske prepeljati v Slovenijo, so imeli nekateri že vse dogovorjeno.
Podatki o javni varnosti za Policijsko postajo (PP) Gorišnica, ki pokriva območje občin Gorišnica, Cirkulane in Zavrč, so za minulo leto ugodni. Število obravnavanih kaznivih dejanj je bilo eno najnižjih v zadnjem desetletju. V vseh treh občinah jih je bilo 54, desetletno povprečje je 71. Gorišniški možje postave se lahko pohvalijo z relativno visokim deležem preiskanosti kaznivih dejanj, ta je 74-odstotni in je višji kot v minulih letih, pa tudi nad povprečjem celotnega območja Policijske uprave (PU) Maribor.
Cilj vodstva Doma upokojencev Ptuj je še v tem letu zasaditi prvo lopato in začeti gradbena dela v novi enoti v Žabjaku. Finančna konstrukcija bo predvidoma zaprta junija. Direktorica Doma Vesna Šiplič Horvat želi to storiti brez najemanja prvotno planiranega sedemmilijonskega kredita. Prepričana je, da bi s to varianto obremenili tako sedanje kot bodoče stanovalce doma, saj bi se ta strošek nedvomno prevalil na njihove položnice.
Kakšen je namen nakita Ljudje smo v zgodovini nakit uporabljali iz različnih razlogov: praktično, v veliki meri za spenjanje oblek ali las. Nakit pa služi tudi kot nek statusni simbol. Lahko odraža premoženjski status ali pa na primer status posameznika v družbi. Tako je na primer s poročnim prstanom. Lahko bi rekli, da je nakit kot neke znak združitve, ne glede na to, ali je etnična ali družbena.
Slovenski policisti so med vikendom obravnavali več prekoračitev hitrosti vožnje. Najvišja izmerjena hitrost na avtocesti na Gorenjskem je bila 191 kilometrov na uro, na avtocesti proti Gruškovju pa kar 226 kilometrov na uro, so sporočili s policije.
Člani sekcije Stari običaji Mali Okič – Slatina, ki deluje pod okriljem cirkulanskega Turističnega društva, se že leta trudijo obujati tradicijo, kot so jo poznali nekoč, ko so še bili sami mladeniči. Minulo nedeljo so se tako zbrali na posebnem dogodku, imenovanem Binkoštni pok.
Podjetje Jeruzalem SAT Oljarna in mešalnica Središče ob Dravi ima na našem koncu Slovenije dolgoletno tradicijo, saj njeni začetki segajo pred leto 1900. Resneje so se z oljarstvom začeli ukvarjati potomci družine Vargazon leta 1919, ki so postavili temelje današnje oljarne Jeruzalem iz Središča ob Dravi.
V času epidemije koronavirusa je pouk instrumentov in glasbene teorije tudi v ormoški Glasbeni šoli potekal na daljavo, preko različnih družbenih omrežij in aplikacij za video klice. »Naše delo je bilo tudi v času zajezitve koronavirusa uspešno, saj nismo zabeležili niti enega izpisanega učenca, pa tudi pri usvojenem znanju ni opaziti večjih odstopanj. Po ponovni vrnitvi v šolo v začetku maja so otroci v polnem zagonu na pripravo zaključnega koncerta, ki bo 8. junija,« je povedala ravnateljica Glasbene šole Ormož Tatjana Petek.
Nekateri svetniki občine Dornava so na majski seji izrazili nezadovoljstvo, ker naj bi delavci iz Romunije, ki so bivali v Dornavi in opravljali dela v nasadih hmelja podjetja Hmelj Dornava, v kraju beračili, hodili po dvoriščih, brskali po smeteh … Zaradi kulturno- civilizacijskih razlik med domačini in tujimi delavci naj bi se krajani dela Dornave počutili precej nelagodno.
Dela na meddržavni energetski povezavi Cirkovce–Pince se intenzivno nadaljujejo. Po besedah direktorja Elesa Aleksandra Mervarja bi 2x400 kV daljnovod, ki slovensko elektro energetsko omrežje povezuje s hrvaškim in madžarskim, poskusno zagnali marca prihodnje leto. Dela na novem 400 kV stikališču v Cirkovcah so medtem končana, začenjajo se zagonski in funkcionalni preizkusi.
Ob 30. obletnici prvega strela v času osamosvajanja Republike Slovenije je 24. maja na ploščadi nekdanje ptujske vojašnice potekala spominska slovesnost, ki sta jo pripravila Elektro Maribor in Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo. Ob tej priložnosti so odkrili spominsko ploščo, ki bo spominjala na 24. maj leta 1991, ko je bil med opravljanjem službene dolžnosti ranjen elektromonter Elektra Maribor Boris Fras.
Pozeba jo je letos zlasti sadjarjem, pridelovalcem zelenjave pa tudi vinogradnikom pošteno zagodla, in da je situacija še hujša, so se zelo nizke temperature ponavljale več dni, s čimer so škodo samo še poglabljale.
Javni sklad RS za kulturne dejavnosti (JSKD) v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Slovenije kot organizator enkrat letno poveže celotno Slovenijo ter poskrbi za široko promocijo ljubiteljske kulture. Namen projekta je ljubiteljskim kulturnim ustvarjalcem omogočiti večjo prepoznavnost in priznanje v družbi. Z vseslovenskim tednom ljubiteljske kulture namreč želijo pod enotno in prepoznavno podobo predstaviti vse, ki svoj prosti čas in energijo namenjajo ljubiteljski kulturi.
Na čelu občine Starše je že nekaj več kot pol leta novi župan Stanislav Greifoner, ki je ob 24. občinskem prazniku izpostavil številne razvojne projekte, ki bodo v prihodnjih letih pomembno vplivali na kakovost življenja v kraju. Osrednji investiciji letošnjega leta sta gradnja nove podružnične šole v Marjeti (okvirna vrednost investicije je 4,4 milijona evrov) in ureditev industrijske cone v Zlatoličju.
V zadnjih letih so v številnih občinah Spodnjega Podravja uredili fitnese na prostem. Slednji občanom ponujajo možnost brezplačne vadbe. Njihova postavitev je večinoma dosegla svoj namen, saj jih občani radi obiskujejo. V času epidemije je bila sicer vadba na fitnes napravah v naravi onemogočena, zavarovali so jih s trakovi, kar je obiskovalce dodatno opozarjalo, da uporaba ni dovoljena.
Trenutno
26 °C
Delno oblačno
sobota, 3. 5
Oblačno
nedelja, 4. 5
Delno oblačno
ponedeljek, 5. 5
Deževno
7-dnevni obeti