Za izvedbo letnih programov kulture je letos v središkem proračunu zagotovljenih skoraj 185.000 evrov.
Za izvedbo letnih programov kulture je letos v središkem proračunu zagotovljenih skoraj 185.000 evrov.
V Galeriji FO.VI so lansko sezono sklenili z razstavo Jerneja Forbicija Wastelands (Future) Pustinje (Prihodnost). Gre za razstavo, ki prvič v Sloveniji postavlja na ogled leta 2014, v obliki knjige, predstavljen projekt Future, sestavljen iz 98 ročno poslikanih fotografij odlagališča rdečega blata Halde. Delo pa je nastajalo od leta 2000 do 2014.
Vse do svečnice (2. februarja) bo v cerkvi sv. Petra in Pavla Ptuj na ogled Božična instalacija, ki poskuša ustvariti ambient Frančiškovega obhajanja božiča v Grecciu pred 800 leti, leta 1223. Njegov osnovni namen je bil, da bi bogoslužje zajelo vse ljudi.
Letošnje prireditve na Kogu so se začele s sobotnim koncertom v dvorani KS Kog, na katerem je nastopila ženska vokalna skupina Evridike iz Ljutomera z godalnim spremstvom. Ta teden bo komisija ocenjevala čurke, ki jih bo nato mogoče skupaj z lokalnimi vini tudi poskusiti na Čurkarijadi 2024, ki bo potekala v soboto, 13. januarja, od 14.30 dalje v telovadnici OŠ Kog.
S temi verzi so predice na Polenšaku začele prireditev, posvečeno 70-letnici delovanja skupine. Pobudnica ustanovitve skupine predic je bila, enako kot tudi žetve, gostilničarka Mimica Šegula. Skupina polenških predic je najstarejša v Sloveniji.
Kulturno društvo Trnovska vas in župnija sv. Bolfenka sta v cerkvi organizirala koncert, katerega skupni imenovalec so bile orgle.
»Danes praznujemo glasbo, ustvarjanje, dobro voljo in življenje,« je v Majšperku dejala Branka Vedlin, predsednica KUD Majšperk. In res, koncert Tamburaškega orkestra KUD Majšperk v prednovoletnem času je bil praznik vsega naštetega. V dobri uri so tamburaši pod vodstvom Draga Kleina s solisti obiskovalcem podarili glasbeno darilo za prav vsak okus – od Slaka do Queenov.
Z minulim letom so v Mestnem kinu Ptuj zelo zadovoljni. Število obiskovalcev je do konca leta 2023 preseglo številko 21.000, kar ga še naprej uvršča med najbolj obiskane mestne kinematografe v Sloveniji.
Ptujska umetnica in ilustratorka Lana Kostanjevec se v zadnjem času vse bolj posveča ustvarjanju unikatnega nakita iz polimerne gline in epoksi smole ter pravih sušenih cvetlic v okviru lastne blagovne znamke Mizlola.
Spomin seže daleč, seže v dom, v kraje, kjer smo skupaj začeli prebirati drobne vrstice in se v osmih letih veselili vsakega skupnega uspeha. In pot življenja nas je poslala v svet velikih pričakovanj. V svet novih dogodivščin, novih sošolcev, novih službenih in družinskih obveznosti, ki smo jih tkali v svoje dobro in dobro družbe.
Osnovna šola Mladika je tik pred božično-novoletnimi počitnicami obeležila dan šole. Učenci so ob pomoči mentorjev pokazali izjemne pevske, plesne, igralske in druge talente. Na odru velike telovadnice so se z raznimi točkami predstavili prav vsi oddelki.
V Prešernovi 2, kjer je desetletja domoval legendarni fotoatelje Langerholc, je pred kratkim odprl vrata Karrik-Design mojstrice zgodovinskih kostumov Natalie Vasilyeve, ki na Ptuju ustvarja skupaj z možem Aleksandrom Karpovim.
Decembra smo na OŠ Videm pripravili tradicionalni novoletni koncert. Skozi paleto zborov, od najmlajšega vrtčevskega do cici-zborov, otroškega, mladinskega zbora in šolskega ansambla, komornega zbora ter inštrumentalistov smo doživeli praznični december v vsem svojem sijaju.
Občina Juršinci je letos zelo lepo praznično okrašena. V soju tisočerih lučk je središče Gabrnika, kjer so v krožišču postavili adventni venec, okrasili kapelico, gasilski dom in domačije v okolici. Tudi v drugih krajih občine so krajevna središča v soju množice lučk.
Na Hajdini so letos priredili prvo božično pravljico. Moči pri organizaciji so združili občina, župnija, šola in vrtec, društva, obrtniki ter rokodelci. Župnijsko dvorišče je zasijalo v lučkah, s katerimi so okrasili stojnice in pravljično vasico.
Kulturno društvo Skorba, ki ga vodi predsednica Renata Gabrovec, je ob koncu leta pripravilo več prazničnih dogodkov. Začeli so že novembra, ko so imeli kreativne rokodelske delavnice. Izdelovali so adventne venčke in pripravljali Miklavževe šibe.
Zgolj prižig prazničnih luči in prihod Božička že dolgo nista več edina decembrska dogodka niti v manjših slovenjegoriških občinah, saj se vsaka po svoje trudi ponuditi še več božično-novoletnega vzdušja.
Galerija Luna v Murkovi ulici na Ptuju, v obnovljeni neorenesančni zgradbi iz 16. stoletja, že dve leti bogati kulturno ponudbo najstarejšega slovenskega mesta. Gosti razstave uveljavljenih domačih in tujih umetnikov. Že kmalu bodo obiskovalce, domače in tuje ljubitelje umetnosti, povabili na odprtje stalne zbirke. „S tem uresničujemo naš namen ozaveščanja o umetnosti, saj želimo ljudem približati različne vrste umetnosti,“ poudarja direktorica Galerije Luna Maja Markovič.
Kulturno društvo Zbor sv. Viktorina Ptuj bo na božični dan, 25. decembra, ob 19. uri skupaj s simfoničnim orkestrom in solisti ter pod taktirko Petra Gojkoška izvedlo koncert.
V Vatikanu so na razstavi sto izbranih jaslic iz vsega sveta na ogled jaslice Petra Gojkoviča iz Spuhlje. Izdelal jih je iz lipovega lesa.