Trenutna cena odvoza odpadkov ne pokriva stroškov
Komunala Slovenska Bistrica je leto 2024 sklenila s 462.000 evri dobička, skupno pa ustvarila približno 16,7 milijona evrov prihodkov. Po višini prihodkov je najpomembnejši vir služba za ravnanje z odpadki, ki pa je lani ustvarila izgubo v višini 4.000 evrov. Kljub negativnim rezultatom na posameznih segmentih, a skupnem dobičku, kadrovskih dilem na Bistriškem ni, navsezadnje sta direktor in predsednik nadzornega odbora iz vrst SLS (enako bistriški župan). Se pa tudi slovenjebistriška komunala sooča s številnimi inšpekcijskimi nadzori in obiski Komisije za preprečevanje korupcije.

Slovenjebistriška komunala poleg obveznih gospodarskih javnih služb – oskrbe s pitno vodo, odvajanja in čiščenja odpadnih voda, ravnanja z odpadki – deluje tudi na drugih področjih, bodisi preko koncesije bodisi na trgu. Družba, ki zaposluje 138 oseb, tako izvaja še pogrebno in pokopališko dejavnost v Slovenski Bistrici, kjer skrbi tudi za urejanje javnih površin ter vzdrževanje lokalnih cest in ulic.
Največ izzivov pri poslovanju Komunale Slovenska Bistrica je bilo tudi v lanskem letu v enoti ravnanja z odpadki. Tako kadrovsko, organizacijsko, tehnično kot finančno, pravijo v Komunali. Skupaj so na področju ravnanja z odpadki ustvarili 5,9 milijona evrov prihodkov, a ustvarili tudi štiri tisoč evrov izgube. Slednje predvsem na račun višjih stroškov sežiga odpadkov. "Naše podjetje od vsakega uporabnika prevzeme odpadke, nimamo pa na državni ravni rešitve za končno obdelavo," je dejal direktor Maksimiljan Tramšek. Odlaganje odpadkov na odlagalno polje ni cilj zaradi omejenosti odlagalnega okolja, ki naj bi na podlagi sedanjih količin zadoščal še do leta 2037, a poraja se vprašanje, kam z odpadki. "Država v 20 letih ni naredila nič. Še vedno odvažamo odpadke na sežig v tujino, cena sežiga na Slovaškem in Avstriji pa je zrastla tudi do 50 %. To bo za sabo potegnilo tudi spremembe v ceni storitve ravnanja z odpadki. Na vseh pa je, ali bomo količine odpadkov zmanjševali ali pa bomo drago plačali," opozarja prvi mož Komunale. Količina zbranih odpadkov se namreč povečuje, lani so zbrali 15.500 ton komunalnih odpadkov oz. 355 kilogramov po prebivalcu.
Na vodooskrbi so ustvarili 2,4 milijona evrov prihodkov iz javne službe in še slab milijon iz tržnih dejavnosti ter ustvarili 260.000 evrov dobička. Prodali so približno 1,5 milijona m3 vode, vodne izgube pa so znašale 18,4 %. Pozitivno so leto končali tudi na področju odvajanja in čiščenja odpadnih vod.
Največje naročilo izvedli za občino Kidričevo
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se