© 2026 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

V Slovenskih goricah z julijem višje cene za odpadke


Hojka Berlič
27. 6. 2026, 12.17
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Z julijem bodo za občine na lenarškem na območju, med njimi za Sveto Trojico, v veljavi višje cene za odpadke.

cg_zbiranje_odpadkov_sveta_trojica.jpg
ČG
Povprečni mesečni strošek za 120-litrsko posodo za mešane komunalne odpadke in biološke odpadke se bo skupno zvišal za dobre tri evre.

Razlog je v veliki meri v povišanjih minimalnih plač, delno pa tudi višje cene goriv in termične obdelave odpadkov. Ob potrjevanju novih cen pa je vodstvo družbe CEROP izpostavilo tudi kulturo odlaganja odpadkov. Bojujejo se namreč z nenehno nevarnostjo požarov, zaposleni med odpadki najdejo živali, nedolgo nazaj pa je nekdo kar v smeti odvrgel tudi bombe.

V Centru za odlaganje odpadkov Puconci (CEROP), ki je koncesionar za obdelavo in odlaganje odpadkov tudi na območju občin upravne enote Lenart. Struktura komunalnih odpadkov in to, kam so odloženi, pa so po besedah direktorice CEROP Simone Biro odraz kulture vseh tistih, ki jih ustvarjajo.

V smeteh vse od vejpov do živih živali in celo bomb

Preberite še

»Ogromno težav imamo z vejpi in elektronskimi cigaretami, ki jih pred le nekaj leti še sploh nismo poznali. Ti so bili tudi vzrok lanskoletnega požara v našem regijskem centru in so tudi vzrok več začetnih požarov, ki jih tedensko pogasimo sami.« Velike težave so tudi z odlaganjem živih in mrtvih živali med odpadke. »Da pa niti ne govorim o tem, da smo pred dvema tednoma med odpadki povsem naključno našli tudi štiri bombe. Evakuirali smo regijski center, poklicali policijo. To pomeni, da je bilo osem sodelavcev ne le zdravstveno, temveč tudi življenjsko ogroženih. In vse to je odraz vseh nas, ki te odpadke nekontrolirano kopičimo.«

Ob tem je Birojeva izpostavila velike količine še originalno pakiranih prehrambnih izdelkov ter oblačil, obutve in drugih izdelkov, ki niso bili nikoli uporabljeni.

Od leta 2022 dvakrat višje cene termične obdelave

Na območju UE Lenart sta sicer koncesionarja za zbiranje, ravnanje in odlaganje odpadkov že omenjeni CEROP ter podjetje Saubermacher Slovenija. Trenutno veljavne cene izvajanja javne službe na tem področju so bile v veljavi od leta 2023, nove cene naj bi stopile v veljavo z julijem. Povprečni mesečni strošek za 120-litrsko posodo za mešane komunalne odpadke bo tako narasel za 2,6 evra na 19,39 evra, za biološke odpadke pa za 0,64 evra na 7,05 evra. To pomeni povprečno skupno zvišanje stroška za dobre tri evre.

Pomembno pa so k podražitvi prispevali tudi višji stroški termične obdelave odpadkov, ki predstavljajo 37 % stroškov obdelave odpadkov. »Prav zdaj v Ljubljani poteka posvet na to temo, na katerem so prisotni predstavniki ostalih regijskih centrov, ki so mi poslali slike protestov, ki sočasno potekajo zoper načrtovano sežigalnico. Zato ne vem, kaj bomo v prihodnje.

Cena se je iz leta 2022 s 120 evrov na tono dvignila na 200 evrov na tono. Leta 2022 smo za prevzem gorljive frakcije, ki jo vozimo v Slovaško, Avstrijo in Madžarsko, Poljsko in Nemčijo, namenili skupno 2,2 milijona evrov, lani pa že 4,75 milijona evrov.«

Nekateri zbirni centri vozijo gorljivo frakcijo celo v skandinavske dežele in s trajektom tudi do Grčije.

Pomagajte oblikovati Štajerski tednik!

Izpolnite kratko anketo in pomagajte izboljšati lokalne zgodbe.

Štajerski tednik

Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2026 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.