© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Za zdravje in srce je boljša hoja kot tek


Katja Cah
7. 7. 2025, 10.21
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Hoja je z več vidikov boljša oblika rekreacije za zdravo srce kot tek. »Od nastanka človeškega rodu pred približno 2,4 milijona leti so naši predniki približno 84.000 generacij preživeli kot lovci in nabiralci. Za preživetje v divjini so morali biti telesno dejavni,« zgodovinsko ozadje na podlagi znanstvenih izsledkov opredeli primarij Matija Cevc, dr. med., zdravnik na Kliničnem oddelku za žilne bolezni UKC Ljubljana in predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije.

kc-cevc1.jpg
Freepik
Hoja je koristnejša od teka

»Tako smo genetsko prilagojeni večinoma za rutinska lažja do zmerna opravila, kot sta hoja in nošenje. Odrasel lovec-nabiralec ne bi pomislil na rekreativni tek ali ponavljajoče se dvigovanje težkega kamna zgolj zato, da bi izboljšal svojo telesno pripravljenost. Zaradi naravne selekcije imamo nagon, ki nas sili, da se gibljemo, ko moramo, in počivamo, ko lahko. Precejšen del vsakega dne so porabili za opravljanje fizičnih opravil, ki jih zahteva vsakdanje življenje, vendar večina ocen uvršča tipične dnevne prehojene razdalje v razpon od 5 do 16 km. Vrste vadbe, na katere smo evolucijsko prilagojeni, vključujejo različne dejavnosti, ki se izvajajo občasno, z zmerno intenzivnostjo in zmerno dolgo. Tako so visoko intenzivna vzdržljivostna opravila, ki trajajo več kot nekaj ur, povezana s poškodbami miokarda, sklepov in mišic – tudi pri visoko treniranih posameznikih,« pojasni dr. Cevc.

Koristi hoje: Preprečuje kronične bolezni in debelost

Kadar radi in veliko hodimo, nam to po besedah našega sogovornika prinaša številne koristi: »Hoja izboljša zdravje srca in ožilja s povečanjem srčnega utripa in izboljšanjem krvnega obtoka, kar lahko zniža krvni tlak in zmanjša tveganje za srčne bolezni. Pomaga pri uravnavanju telesne teže s tem, da se pri hoji (zlasti hitri), poveča poraba kalorij in se s tem olajša ohranjanje zdrave telesne teže. Število porabljenih kalorij je odvisno od hitrosti hoje, telesne postave in terena, po katerem se hodi (navkreber, navzdol, po ravnem). Poleg tega se je izkazalo, da hoja 'utiša' kar 32 genov, ki spodbujajo debelost. Prav tako omogoči tudi lajšanje artritičnih in osteoartritičnih bolečin sklepov, zlasti kolen in kolkov s krepitvijo mišic okoli sklepov. Zanimivo je, da lahko hoja krepi imunski sistem in s tem zmanjšuje dovzetnost za bolezni kot so prehladi in gripa.«

Hoja prav tako sprošča endorfine, ki lahko pomagajo izboljšati razpoloženje in raven energije. »Hoja, zlasti v naravi, izboljša razpoloženje in izboljša splošno duševno počutje. To je odličen način za zmanjšanje stresa in tesnobe, izboljša kognitivno funkcijo in zmanjšuje simptome depresije in, ne nazadnje, izboljša kakovost spanca in tudi s tem deluje proti depresiji. Zmanjša tudi tveganje za nastanek kroničnih bolezni kot so rak dojke, sladkorna bolezen tipa 2 (denimo zmerna hoja po obroku znatno izboljša raven sladkorja v krvi) in hipertenzije,« je razložil Cevc.

Zakaj je hoja primernejša kot tek

Pravi, da po drugi strani tek bolj obremenjuje telo, čeprav načeloma koristi zdravju: »Tek prinaša tudi večje tveganje za poškodbe, obremenjuje sklepe in mišice, še zlasti, če se ne izvaja s pravilno tehniko in obutvijo. Za razliko od teka pa ima hoja, vključno s hitro hojo in nordijsko hojo, le majhen vpliv in veliko manjše tveganje za poškodbe; hoja je primerna za večino ljudi, vključno s tistimi, ki imajo težave s sklepi. Posebej koristna oblika telesne dejavnosti je nordijska hoja. Ta namreč vključuje uporabo palic, s čimer se aktivira tudi zgornji del telesa, kar zagotavlja vadbo za celotno telo. Tako se dodatno izboljša zdravje srca in ožilja, podobno kot pri hitri hoji, vendar z dodatnimi koristmi za zgornji del telesa,« je še povedal Matija Cevc.


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.