Kakšni opremi plezalci zaupajo svoje življenje?
Športno plezanje, tako tekmovalno kot rekreativno, doživlja pravi razmah. Naravna plezališča so zato vse bolj obiskana in obremenjena, to pa prinaša tudi nekaj težav.

Na Planinski zvezi Slovenije (PZS) so opomnili, da se je slovenska naravna plezališča začelo opremljati v daljnih sedemdesetih letih prejšnjega stoletja: »Večina je plod dela zagnanih opremljevalcev, ki so pogosto sami prispevali svedrovce in sidrišča ter porabili nešteto ur, da lahko danes v Sloveniji plezamo v več tisoč smereh, z vse večjim obiskom pa rastejo tudi potrebe po vzdrževanju in preopremljanju plezališč ter nadgradnji dela opremljevalcev.«
K oskrbovanju plezališč so resda zavezani na PZS, vendar so odvisni od finančnih sredstev Fundacije za šport, sponzorskih sredstev in prostovoljnega dela posameznikov. Že pred časom so opozorili, da takšna ureditev pri sedanjem trendu naraščanja popularnosti športnega plezanja ni več ustrezna, in po zgledih iz tujine zagnali projekt Opremimo slovenska plezališča (OSP).
S pomočjo donacij želijo zagotoviti trajnostni razvoj plezališč, poskrbeti za varnejše plezanje ter zmanjšati negativen vpliv plezalcev na naravo in okoliške prebivalce, opremljevalcem pa omogočiti primerno plačilo. Pripravljajo uradno bazo slovenskih plezališč s podatki o smereh, opremi v smereh in opravljenih posegih, vzpostavili bodo mrežo regionalnih koordinatorjev in strokovno skupino za opremljanje plezališč.
Ptuju najbližja je Sernčeva skala
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se