© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Dolgotrajna oskrba na papirju: Vse daljši seznam čakajočih vlog na Ptujskem


Mojca Zemljaric
21. 7. 2025, 05.43
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Z julijem je država začela obračunavati prispevek za dolgotrajno oskrbo. Ker se dve od predvidenih dejavnosti še ne izvajata (oskrba na domu in institucionalna oskrba), so gospodarska združenja na nogah. Obrtna zbornica Slovenije zahteva odstop ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca.

cg_dolgotrajna_oskrba_2.jpg
ČG
Dolgotrajna oskrba ostaja na papirju

Predsednik vlade Robert Golob je ta teden v državnem zboru zatrdil, da se bo denar od zbranega prispevka namensko hranil za dejavnost, za katero bo zbran. S tem je poskušal umiriti kritike gospodarstvenikov, ki sprašujejo, zakaj se prispevek pobira, dejavnost – z izjemo majhnega deleža - pa ne izvaja. Da bi plačevanje prispevka zaradi neizvajanja storitev zamaknili, je Obrtna zbornica predlagala že spomladi, a je vlada šla svojo pot in obračun prispevka od prvega julija velja.

Pravica do oskrbe na domu, ki je že tudi uveljavljena, ostaja zgolj na papirju, saj na terenu nimamo izvajalcev. Za večino občin Spodnjega Podravja bo dejavnost predvidoma prevzel Dom upokojencev Ptuj, vendar pa pogodbe med deležniki še niso sklenjene. Po pojasnilu iz vladnih krogov se bodo storitve na terenu omogočale postopoma.

V regiji že 150 čakajočih

Vrste z vlogami za oskrbo na domu, ki so jih centri za socialno delo začeli sprejemati v začetku junija, so medtem vse daljše. Na CSD Spodnje Podravje, ki pokriva ptujsko-ormoško območje, so v mesecu in pol prejeli 109 vlog. Odgovora na vprašanje, kdaj bodo o njih odločili, nimajo. Prav tako ne morejo reči, kdaj bodo izdali prvo odločbo. Pravzaprav nimajo niti informacijskega sistema, v katerega bi lahko vloge in podatke vnašali. »Informacijski sistem za obravnavo in uveljavljanje pravice dolgotrajne oskrbe na domu še ni vzpostavljen. Pristojni minister je sicer v zvezi s tem podal odgovore, centri pa za zdaj nismo prejeli konkretnih navodil ali napotkov, kako naj bi v praksi izvajali izdajanje odločb ročno oziroma brez informacijskega sistema. Izdajanje odločb brez podpore informacijskega sistema si težko predstavljamo,« je poudarila direktorica CSD Spodnje Podravje Valerija Ilešič Toš. »Dolgotrajna oskrba je izredno kompleksno področje, ki povezuje številne ključne deležnike, od vstopnih točk na CSDjih do izvajalcev storitev dolgotrajne oskrbe, Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) ter Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ),« je dodala.

Edina od treh temeljnih pravic novega sistema dolgotrajne oskrbe, ki je zaživela, je oskrba družinskega člana. Po besedah direktorice CSD Ilešič Toševe v spodnjepodravski regiji to pravico koristi 132 uporabnikov. »Imamo pa še 38 novih vlog, ki smo jih sprejeli od 1. maja do 15. julija in o njih še ni odločeno,« je povedala Ilešič Toševa.


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.