Zakaj lekarne ob visokih dobičkih ne znižajo cen zdravil
Lekarne kujejo vse višje dobičke, na drugi strani pa obiski lekarn postajajo vse dražji.

V času, ko so na množičnem pohodu virusi in prehladi, so lekarne polne kupcev, saj si bolniki želijo, da bi bolezen čim prej minila. A obisk lekarne še zdaleč ni poceni. Samo za lajšanje bolečin in čimprejšnjo ozdravitev ob navadnem prehladu ste lahko mimogrede ob več deset evrov, domov pa odnesete zgolj škatlico protibolečinskih tablet, pršilo za nos, pastile za grlo …
Zdi se, da so zdravila vse dražja. Nekateri jih zaradi ugodnejših cen že nabavljajo preko meje. Na drugi strani pa imajo lekarne stalen presežek prihodkov nad odhodki. Iz leta v leto v glavnem kujejo vse višje dobičke. Za začetek smo pregledali lanskoletno poslovanje treh najbližjih javnih lekarniških zavodov – ormoškega, ptujskega in mariborskega. Ormožani so pri sedmih milijonih prihodkov ustvarili slabih 200 tisočakov dobička, Lekarne Ptuj so imele dobrih 19 milijonov evrov prihodkov in pol milijona dobička, Lekarne Maribor pa skoraj 75 milijonov prihodkov in 1,4 milijona evrov dobička.
Predsednica Lekarniške zbornice Slovenije Darja Potočnik Benčič je komentirala, da če lekarne ne bi poslovale s presežki prihodkov, ne bi imeli mreže 354 lekarn ter urejenih in dostopnih lekarn, saj so prav ti edini vir financiranja. Prav tako ne bi imeli zalog zdravil, ki omogočajo, da pacienti ob prvem obisku lekarne dobijo vsa zdravila (kar ni praksa v mnogih drugih državah EU), zaposlenega strokovno usposobljenega kadra ter ne bi uvajali novih storitev.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se