© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

V Samoboru plačilo varstva starim staršem: 360 evrov mesečno za »babi-dedi« servis


Estera Korošec
14. 7. 2025, 06.20
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Dedki in babice se prav gotovo ne bi branili plačila za varstvo svojih vnukov. To nalogo sicer opravljajo z veseljem, vendar bi bil marsikdo vesel finančne nagrade, še posebej zaradi nizkih pokojnin. V Sloveniji o takšni rešitvi ne razmišljajo, drugače pa je na Hrvaškem. Mesto Samobor je namreč letos uvedlo novo finančno spodbudo za »babi-dedi servis«. Podoben sistem že deluje na Švedskem.

ek-varstvo.jpg
Freepik
Babice in dedki v v hrvaškem Samoboru dobijo za varstvo vnukov 360 evrov mesečno

Švedi so lani sprejeli zakon, ki starim staršem omogoča plačano skrb za vnuke v prvem letu otrokovega življenja, in sicer največ do treh mesecev. Podoben model so letos uvedli tudi v hrvaškem mestu Samobor. Tam so do mesečne podpore v višini 360 evrov upravičeni dedki in babice, ki skrbijo za vnuke, starejše od enega leta. Vendar samo v primeru, da otrok ne more obiskovati vrtca zaradi pomanjkanja prostih mest. Pogoj za pridobitev nadomestila je, da ima otrok stalno prebivališče v Samoborju, vsaj eden od staršev pa mora biti v občini prijavljen najmanj leto dni pred oddajo vloge. Oba starša morata biti zaposlena ali redna študenta. Do finančne pomoči so upravičeni le stari starši s stalnim prebivališčem v Samoborju, ki so upokojeni, zdravstveno sposobni za skrb za otroka in ne prejemajo drugih podobnih nadomestil iz sistema pokojninskega zavarovanja. V okviru ukrepa morajo otrokom zagotoviti ustrezno varstvo, primerno prehrano, higieno in varno okolje za igro. Starši bodo občini na vsake tri mesece poročali o izvajanju ukrepa, občina pa bo skrbno nadzorovala porabo sredstev in kakovost izvajanja varstva. Ukrep je odziv na pomanjkanje mest v javnih vrtcih, s čimer se Hrvaška sooča že dlje časa. V Sloveniji je situacija nekoliko drugačna – v Spodnjem Podravju je še veliko prostih kapacitet, v mestni občini Ptuj so zaradi zmanjšanega vpisa lani celo zaprli en oddelek vrtca.

V Sloveniji o tem ne razmišljajo

Na slovenskem Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so seznanjeni s primerom Samoborja, vendar je iz odgovora razbrati, da česa podobnega pri nas ne načrtujejo, tudi zato, ker pri nas za tak ukrep ni zaznane potrebe. Kot so pojasnili, gre v primeru Samoborja za lokalno pobudo, ki jo omogoča hrvaška zakonodaja. Tam imajo občine in mesta več manevrskega prostora za uvajanje in financiranje alternativnih oblik predšolskega varstva. Ob tem so poudarili, da imamo v Sloveniji poleg varstva v javnih in zasebnih vrtcih še možnost, da fizična oseba opravlja varstvo kot varuh predšolskih otrok. »Če je otrok vključen pri varuhu predšolskih otrok zato, ker ni dobil prostega mesta v javnem vrtcu in je uvrščen na čakalni seznam, staršem pripada 20 % sredstev, izračunanih na podlagi cene programa, v katerega bi bil otrok vključen. Omenjena sredstva varuhom zagotavlja občina,« so še pojasnili na ministrstvu.


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.