Ženska je lahko v Katoliški cerkvi vse, le duhovnica ne
Duhovnikov je v Sloveniji iz leta v leto manj, saj drastično upada število novomašnikov. Tisti, ki ostajajo, so vse starejši in bolj obremenjeni, saj prevzemajo vodenja tudi sosednjih župnij. Cerkev skuša kadrovsko pomanjkanje blažiti še z »uvozom« duhovnikov iz drugih držav, kjer pa zanimanje za ta poklic prav tako nazaduje.

Leta 2010 je imela Katoliška cerkev v Sloveniji 1.067 duhovnikov, predlani pa 997. Največji upad novomašnikov je doživela prav letos, ko so bili v duhovnike posvečeni samo trije. Lani so bili štirje, predlani jih je bilo sedem. Odkar je Slovenija samostojna država, je Cerkev beležila največ novomašnikov leta 1997, ko jih je bilo 31, in 1999, ko jih je posvečenje prejelo 27. Za siceršnja rekorda v nekdanji skupni Jugoslaviji pa veljata leti 1973 in 1971, ko je bilo novomašnikov kar 56 oziroma 54.
Bog ne gleda na spol
Rešitvi, kako župnije ohraniti žive in s stalnim duhovnim vodstvom, sta dve: v duhovništvo posvetiti ženske, s čimer bi Cerkev zadostila tudi zahtevam po enakopravnosti spolov, ali pa dati večja pooblastila laikom. Kot kaže, je veliko bolj realna zadnja varianta, saj je papež leta 2019 sporočil, da ostaja pot do posvečevanja žensk v diakonsko in duhovniško službo zaprta. Je pa že pred tem dopustil možnost, da duhovnik v primeru, »ko res ni nobene moške osebe na razpolago«, za pomoč namesto ministrantov uporabi ministrantke. Čas torej še ni zrel, da bi ženske lahko postale duhovnice, ampak bo to veliko prej uspelo laikom, kar nakazuje na izrazito moško vladno strukturo Cerkve.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se