© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Občini Ormož in Središče ob Dravi za Radio Prlek lani plačali več kot 116.000 evrov


Monika Horvat
12. 7. 2025, 05.05
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Za delovanje Radia Prlek je občina Ormož lani prispevala okoli 100.000 evrov, občina Središče ob Dravi pa dodatnih 16.000. Radio je pridobil tudi status lokalnega pomena, s čimer je upravičen do dodatnega denarja na državnem razpisu (lani dobrih 60.000 evrov), zaradi česar je občinsko vodstvo skupaj s svetniki pričakovalo zmanjšanje občinskega finančnega vložka. A se to ni zgodilo.

mh-peter kirič.jpg
MH
Peter Kirič, direktor Radia Prlek

Obravnava poslovnega poročila Zavoda za informiranje, pod katerim deluje Radio Prlek, je na ponedeljkovi seji občinskega sveta po pričakovanjih sprožila precej vročo razpravo, ki se je v nekem trenutku spustila na nivo gostilniških debat in osebnega obračunavanja.

Na koncu so se sicer strasti pomirile, a je ostalo kar nekaj nejasnosti in odprtih vprašanj glede poslovanja radia, naraščanja stroškov ter nekaterih postavk predvsem zunanjih izvajalcev oz. podjetij.

Za delovanje radia skoraj 300.000 evrov

Po besedah direktorja in odgovornega urednika Petra Kiriča je zavod v lanskem letu posloval s skupnimi prihodki v višini okoli 283.000 evrov, pri čemer so večino, okoli 63 odstotkov, predstavljali prihodki iz tržne dejavnosti, ki so znašali okoli 177.920 evrov. Občini soustanoviteljici sta prispevali skupaj 105.200 evrov, od tega Ormož s 85,05-odstotnim ustanoviteljskim deležem 89.500 evrov, Središče pa nekaj manj kot 15.700 evrov. Poleg tega sta za investicije in vzdrževanje primaknili še skupno 5.880 evrov.

Odhodki so na drugi strani znašali 289.850 evrov, pri čemer so najvišji delež predstavljali stroški dela v višini nekaj manj kot 165.000 evrov.

Občini ustanoviteljici morata plačevati zaposlene

Radio je oktobra 2020 pridobil status lokalne postaje posebnega pomena, ki omogoča, da vsako leto kandidirajo na razpisu ministrstva za kulturo ter pridobijo državna sredstva za izbrane vsebine. Lani jim je na ta račun uspelo pridobiti nekaj več kot 60.000 evrov. »To ne pomeni, da bosta na ta način občini ustanoviteljici zmanjšali svojo obveznost do ustanovljenega javnega zavoda, ampak morata svoje obveznosti še naprej spoštovati v skladu z odlokom o ustanovitvi – krijeta stroške petih zaposlenih za polovični delovni čas, direktorja in odgovornega urednika, treh koordinatorjev programa in 'spikerja' za polni delovni čas ter del materialnih stroškov in storitev,« je dejal Kirič in v nadaljevanju še pojasnil, da so za izvajanje programa potrebni tudi zunanji sodelavci, ki jih nikoli nista krili občini, ampak so sredstva zagotavljali iz uspešne prodaje prodajnega prostora in sredstev, pridobljenih na razpisu.

Zakaj naraščajo stroški

Več v Štajerskem tedniku


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.