Nagrade ob rojstvu: Slovensko državljanstvo več ne bo pogoj
Mestna občina (MO) Ptuj je po 18 letih zvišala prispevek, ki ga staršem namenja ob rojstvu ali posvojitvi otroka. Do sedaj je bila nagrada 150 evrov, po novem bo 50 evrov višja, torej 200 evrov. Novost je tudi, da slovensko državljanstvo več ne bo pogoj za pridobitev nagrade oziroma pomoči.

Po pojasnilu županje Nuške Gajšek pogoje za pridobitev pomoči ob rojstvu otroka izenačujejo z drugimi mestnimi občinami in državo. »Pravilnik usklajujemo z ureditvijo na državni ravni. Tudi po analizi pogojev za pridobitev enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka ostalih mestnih občin ugotavljamo, da jih večina za pridobitev nagrade ob rojstvu otroka ne zahteva slovenskega državljanstva. V mestni upravi smo se odločili, da iz pogojev za pridobitev nagrade črtamo državljanstvo RS.«
S takšno ureditvijo se strinja glavnina mestnih svetnikov. »To so ljudje, ki tukaj živijo, ustvarjajo in sooblikujejo družbo. Prijavljeno imajo stalno ali začasno bivališče, nekateri iščejo tudi možnosti za državljanstvo,« je bilo stališče, ki je večinsko prevladalo v razpravi na seji mestnega sveta.
Habjaničeva SDSu očitala nacionalizem
Niso pa čisto vsi v ptujski lokalni politiki enakega mnenja. Na seji odbora za socialno varstvo, zdravstvo in kulturo sta člana odbora, ki prihajata iz vrst SDS, izrazila nestrinjanje, da slovensko državljanstvo več ne bo pogoj za pridobitev pomoči. Lina Habjanič (Levica) je nato na seji mestnega sveta članoma SDS očitala nacionalistično držo. Ob teh besedah je intervenirala županja Nuška Gajšek: »Vsak ima pravico, da utemelji svoj glas in glasuje v skladu s svojo vestjo. Pravico imata glasovati tako, kot mislita, da je prav. Vsak ima pravico obrazložiti svoj glas. Ne dovolim pa, da se znotraj mestnega sveta prepirate med sabo, kako bo kdo glasoval,« je poudarila Gajškova in svetnico pozvala k obrazložitvi svojega glasu. »Glasovala sem za, ker nisem nacionalist,« je na kratko odgovorila Habjaničeva.
Slovenski državljani potegnejo ta kratko
Po besedah predsednika odbora Andreja Lazarja (SD) sta člana SDS na seji odbora samo povedala, da se ne strinjata, da se iz pogojev za pridobitev pomoči črta pogoj državljanstva. Enako je pojasnil svetnik Franjo Rozman iz SDS: »Sram me je, da so takšni napadi v sodobni družbi 21. stoletja še sploh možni. Da ne moreš povedati svojega mnenja, je skrb vzbujajoče. Je pa tako, da bi morali imeti vedno v mislih naše domače državljane, ki vedno potegnejo ta kratko. Fajn je, da smo odprti do novosti, a ne smemo pozabiti starih vrednot.«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se