Štajerski tednik
© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Paketov Rdečega križa ne delijo več po presoji prostovoljcev


Dženana Kmetec
6. 5. 2025, 06.18
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Precej paketov Območnega združenja Rdečega križa Ptuj trenutno ostaja v skladiščih, pa ne zato, ker jih posamezniki ne bi potrebovali, pač pa zaradi birokratskih zahtev države. Medtem ko so doslej prostovoljci na terenu, ki dobro poznajo stanje, pomoč delili po lastni presoji, je konec leta 2024 pristojno ministrstvo v opravljenem nadzoru sklenilo, da to ne zadostuje in da za delitev pomoči potrebujejo pisno dokumentacijo. Pri tem pa se zapleta ...

cg_rdeci_kriz_delitev_hrane_2.jpg
ČG
Paketi pomoči Rdeči križ

»V tem trenutku smo se znašli v zelo čudni situaciji, ki izhaja iz tega, da smo lani novembra imeli nadzor Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve. Predpisali so nam določen postopek, ki ga moramo izpeljati pri razdeljevanju paketov. Lastna presoja brez izvornega dokumenta na našem terenu ne velja več,« konkretne novosti pojasnjuje Marjana Cafuta, sekretarka Območnega združenja Rdečega križa Ptuj. Navedeno velja za vse krajevne organizacije, a čeprav zveni enostavno, je pri delu na terenu precej težav in omejitev.

Vsak, ki prejme pomoč v obliki paketov Rdečega križa, mora imeti dokument, na podlagi katerega je dokazano, da ta paket potrebuje. Precej je odločb centra za socialno delo, kar zadostuje, a večja težava so starejši, tisti, ki teh odločb o prejemanju denarne socialne pomoči nimajo: »Upokojenci, starejši predstavljajo več kot tri četrtine tistih, ki na terenu prejemajo pomoč. Gre za takšne, ki sami ne morejo do nas, nimajo prevoza, sorodnikov ipd. Seveda jim je zdaj vse oteženo. Tudi vloge jim ni enostavno izpolniti.«

Vloge je treba izpolniti, sicer pomoči ni (več)

Tisti, ki nimajo ustreznega pisnega dokazila, da potrebujejo pomoč, bi na Rdeči križ morali nasloviti vlogo, na katero se izda sklep za točno določeno število pomoči. »Zadeva se je zapletla pri prostovoljcih na terenu, ker se ne počutijo pooblaščene, da vloge delijo uporabnikom. Teh je na terenu približno 1.500, zato je to tudi velik finančni zalogaj. Vloge je treba pripraviti, poštnina je draga, vse to terja čas in denar,« razlaga Cafutova.

Več v Štajerskem tedniku


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.