
Kakovosten napredek zborov in vokalnih skupin
Območna revija odraslih pevskih zborov in malih pevskih skupin, ki je potekala sredi maja v kulturni dvorani Gimnazije Ptuj, je privabila 22 zborov oz. skupin.
Območna revija odraslih pevskih zborov in malih pevskih skupin, ki je potekala sredi maja v kulturni dvorani Gimnazije Ptuj, je privabila 22 zborov oz. skupin.
Kulturni delavci iz Gračišča v Istri so Klub Halonga povabili na 26. festival ustnih harmonik pod naslovom »Zasopimo na organič«.
Irena in Mirko Cigula, ki od leta 2016 skrbita za baročni dvorec Dornava, sta prejemnika Steletove nagrade. Nagrado podeljuje Slovensko konservatorsko društvo za posebne zasluge pri ohranjanju kulturne dediščine.
V okviru Tednov vseživljenjskega učenja od 10. maja do 16. junija, ki letos po vsej Sloveniji potekajo že 29., je bilo v sredo, 22. maja, živahno tudi v Ormožu.
Ljubiteljski zgodovinar in andraški častni občan Edi Kupčič je v začetku tedna predaval o kulturni dediščini občine in njene okolice.
Ta petek v Knjižnici Ivana Potrča Ptuj prirejajo festival Kdor vesele pesmi poje … Prireditev je posvečena 140-letnici rojstva mladinskega pisatelja Josipa Vandota, ki je ustvaril nepozabne literarne junake, ob katerih so odraščale mnoge generacije.
Učenci OŠ Majšperk, natančneje 60 učencev, v občinski zgradbi razstavlja svoja likovna dela, ki jo jih ustvarili v sklopu tedna umetnosti. Na ogled so platna, na katerih je v ospredju belina, maske, lutke, miniature. »Zelo sem ponosna na dela, ki so danes na ogled, na učence,« je dejala mentorica in profesorica likovne vzgoje Majda Črešnik.
V prostorih nekdanje grajske konjušnice so odprli občasno razstavo z naslovom Iz muzejske gipsoteke. Na njej Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož (PMPO) predstavlja izbor mavčnih odlitkov različnih del, ki jih je muzej od ustanovitve leta 1893 dalje pridobival za svojo dejavnost in jih hrani v depojih.
V knjižni zbirki za mlade Zvezdna Beletrina je v tretjem letniku izšel ponatis mladinskega romana slovenske klasike Ko zorijo jagode Branke Jurca. Gre za zbirko svetovnih mladinskih klasikov, ki je svojo pot začela leta 2022, v petih letih pa naj bi izšlo kar 25 izbranih naslovov. V tretjem letniku te nove knjižne zbirke za mlade je izšlo pet naslovov izvirnih mladinskih klasikov, pet čudovitih del, slovenskih in tujih pisateljev, ki jih na nek način povezujejo tudi okrogle obletnice.
V Domu kulture v Cerkvenjaku so 21. maja nastopili mladi pevci OŠ Cerkvenjak-Vitomarci, matične šole Cerkvenjak. V mlajši kategoriji je bilo deset ubranih nastopov, v starejši dva dueta. Pelo je trinajst deklet in en fant. Razveseljivo je, da so tokrat na oder projekta Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo v pretežni večini stopili prvič.
V gorišniški občini ima zborovsko petje dolgo in bogato tradicijo, vendar je v času epidemije skoraj zamrlo. Mešani pevski zbor KD Gorišnica je namreč prenehal delovati. Pred dvema letoma so pevke in pevci ponovno skupaj zapeli v čast nekdanji zborovodkinji Slavici Cvitanič. Nato so se začeli redno srečevati na vajah, vodenje zbora pa je prevzel Ernest Kokot. Nedavno so pripravili samostojni koncert v domači dvorani in navdušili občinstvo.
V Domu kulture Ormož so se v organizaciji domače izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti (JSKD) med seboj pomerili štirje mladinski zbori.
Gledališka sekcija KUD Markovski zvon se je namreč letos odločila, da bo ljubitelje gledališke kulture razveselila s predstavo Iz zadrege v zadrego. Gre za preprosto vaško komedijo z veliko humorja in komičnih zapletov. Režisersko vlogo je tudi letos prevzel Tonček Žumbar.
V kulturnem centru Delavski dom v Zagorju ob Savi je 14. maja potekalo že 27. državno tekmovanje otroških pevskih zborov Slovenije. Na treh tekmovalnih koncertih je nastopilo 19 zborov iz vse Slovenije. Njihove nastope je ocenjevala komisija, ki jo je vodil Damijan Močnik.
V vasi, kjer je pesem doma, je vokalna skupina Oslüšari, ki kot sekcija deluje pod okriljem Kulturnega društva Osluševci, po šestih letih delovanja v dvorani vaškega doma v Osluševcih pripravila svoj prvi samostojni koncert.
V ponedeljek, 20. maja, bo v Mestnem gledališču Ptuj še ptujska premiera predstave na podlagi antologijskega besedila Prežihovega Voranca Boj na požiralniku, pod režisersko taktirko Jerneja Lorencija.
Mlade pevke s Ptujskega so v zadnjih letih dosegle izjemne uspehe na domačih in tujih odrih. Začetek njihove uspešne poti je povezan s projektom Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo. Če ne bi bilo tega odra, nekatere med njimi sploh ne bi začele peti resneje in svoje petje izpopolnjevati v Vokalni šoli Arsana, ki jo vodi Ana Delin. V desetih letih je v finalu tega edinstvenega pevskega projekta, ki spodbuja petje slovenskih pesmi, nastopilo več kot 30 njihovih učenk.
Na letošnji, že 63. območni reviji mladinskih pevskih zborov Glasbeni vrtiljak v kulturni dvorani Gimnazije Ptuj je nastopilo 12 pevskih zborov. Potekala je 24. in 25. aprila v organizaciji Območne izpostave JSKD Ptuj in s podporo 12 občin s Ptujskega.
Majšperški tamburaši nedvomno sodijo v vrh tamburaških skupin na Slovenskem. To so dokazali tudi na 42. festivalu tamburašev in mandolinistov. »Pustili smo najboljši možni vtis in izvedli suveren nastop,« je ponosno in samozavestno dejal maestro Drago Klein, ki se je s tamburaškim orkestrom KUD Majšperk prvič srečal pred natanko 20 leti. Vse od takrat so ekipa oz. kot radi rečejo tamburaši – so tamburaška družina.
V dvorani DTV Partizan Fram so 9. maja pele pevke OŠ Fram, skupaj jih je bilo 14 v desetih nastopih. Sestavile so tudi dva tria in en duo. Že v prejšnjih letih so pevke te šole že večkrat nastopile v večjih sestavih. Tudi letošnji nastop pevskih talentov OŠ Fram je podprla Občina Rače-Fram.
Trenutno
20 °C
Delno oblačno
torek, 29. 4
Delno oblačno
sreda, 30. 4
Jasno
četrtek, 1. 5
Jasno
7-dnevni obeti