Štajerski tednik
© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Zaradi alkohola vsak dan umreta dva ali trije ljudje


Mojca Vtič
17. 4. 2025, 05.59
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu občine Slovenska Bistrica je minuli mesec pripravil dogodek Dan brez alkohola, s katerim so želeli opozoriti na negativne posledice uživanja alkohola, obenem pa pozvati občane, da uživanje alkoholnih pijač omejijo ali opustijo.

mv-dan brez alkohola.JPG
MV
Dan brez alkohola

Toleranca do alkohola je v slovenski družbi velika težava, saj dnevno beležimo dve do tri smrti, ki so neposredno povezane z alkoholom, pa opozarja Jasmina Črnko Papić iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Registrirana poraba alkohola v Sloveniji je 9,7 litra na prebivalca, starejšega od 15 let. Konkretno pa to pomeni 88 litrov piva, 35,5 litra vina in 3,5 litra žganih pijač, je pojasnila Črnko Papićeva. »Če bi k temu dodali še neregistrirano porabo, ki je predvsem posledica domače pridelave, pa se zelo verjetno navedene količine povzdignejo vsaj še za petino oz. 1,8 litra čistega alkohola.« Skrb vzbujajoče številke tako v povezavi s številom prometnih nesreč, ki jim botruje alkohol, kot številom smrti zaradi bolezni, povezanih z alkoholom.

Po podatkih NIJZ naj bi se vsak dan v Sloveniji zgodili vsaj dve smrti zaradi pitja alkohola, to pomeni v povprečju 850 smrti na leto. Alkohol je namreč že nekaj let uvrščen med rakotvorne snovi, kar pomeni, da je povezava med pitjem alkohola in nastankom nekaterih vrst raka nedvomna, prav tako je z alkoholom neposredno povezljivih kar 200 bolezenskih stanj in poškodb. »Zato si želimo, da bi imeli v Sloveniji vsaj en dan popolnoma brez alkohola.« je še dodala Jasmina Črnko Papić iz NIJZ.

O alkoholu v prometu pa je pomočnik načelnika PP Slovenska Bistrica Mitja Piberčnik povedal, da delež alkoholiziranih povzročiteljev znaša okrog 10 %. »Apeliram na vse, da raje uporabijo taksi ali drugi prevoz. Posledice prometnih nesreč, ki jih povzročijo alkoholizirani vozniki, so namreč težje. Ob tem pa alkoholizirani vozniki ne predstavljajo nevarnosti le zase, temveč tudi za sopotnike in za vse druge udeležence v prometu.«

Pomočnik načelnika je še povedal, da žal opažajo prisotnost alkohola v vseh starostnih skupinah voznikov, tako pri ženskah kot pri moških, skrbi pa tudi vožnja pod vplivom prepovedanih drog in zdravil.

V Slovenski Bistrici so tako z Dnevom brez alkohola izpostavili odgovoren odnos do alkohola, tako na zdravstvenem kot prometnem področju. »Vendar te aktivnosti ne bi smele biti zreducirane na en dan, temveč bi morale potekati tudi čez leto. Če bi nam uspelo dvigniti kulturo uživanja alkohola, za kar si prizadevajo številna društva, tudi vinogradniška, bi lahko negativne številke zagotovo izboljšali,« meni župan Ivan Žagar.


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.