Štajerski tednik
© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Zakonske novosti: Bodo prepovedali še domače narezke?


Mojca Vtič
6. 5. 2025, 06.05
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Šušljalo se je in ugibalo, da želi aktualna politična garnitura poseči v zakonodajo, ki dopušča domače koline, zakol (prašiča in perutnine) na lastnem dvorišču. Toda neposredna prepoved kolin bi dvignila preveč prahu. Ne prepoved, temveč omejitev, pa se je pojavila v zakonu o varni hrani in krmi. Nov zakonski predlog je določil, kako dolgo mora posameznik žival pred zakolom rediti. Zaradi številnih pripomb so zakonodajalci sedaj to omejitev izpustili, uvedli pa novo. Omejili bodo število živali, ki jih lahko posameznik zakolje za lastno uporabo.

mv-zakon.jpeg
Freepik
Domače dobrote

Pripravljavci prenovljene in nove kmetijske zakonodaje so v zakon o varni hrani in krmi sprva zapisali, da bi morali posamezniki živali, predvidene za zakol za lastno domačo uporabo, imeti v reji od rojstva ali najmanj tri mesece (na primer prašiče), medtem ko perutnino najmanj en mesec. Takšen predpis bi pomenil konec prodaje živih pujskov posameznikom, ki se še odločajo za domače koline in nimajo kmetijskih površin, obenem pa bi zakonska zapoved pomenila konec prodaje oz. nakupa npr. odojkov, slednji so pri zakolu mlajši od treh mesecev. Tudi rejo piščancev za lastno uporabo bi verjetno marsikdo opustil, glede na to, da že v 42 dneh praviloma dosežejo klavno težo ali da nekateri manjši rejci kupujejo tudi kilogram težke piščance, ki jih nato zredijo do želene teže.

Država od vsega želi svoj delež

Predsednik KGZS Jože Podgoršek je ta določila označil za nesprejemljiva, tudi prašičerejec in podpredsednik sveta ptujske območne enote KGZS Matej Šmigoc poudarja, da zakonodaja v tej obliki ne sme biti sprejeta. "Omejitve, bodisi z določanjem dolžine reje na posameznem gospodarstvu, bodisi z omejevanjem števila živali, dovoljenih za zakol, so nedopustne. S tem se omejuje zgolj in samo samooskrba, ki torej ne gre na trg, od katere nimajo prihodka klavnice in druge službe. Očitno je, da država enostavno želi od vsega svoj delež in nadzor nad vsako glavo živine."

Več v Štajerskem tedniku


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.