Medičar in šansonjer Matija Puž nadaljuje družinsko obrt
Medičarstvo in lectarstvo je v družini Puž že skoraj 90-letna tradicija. Začel ga je dedek Ivan Puž leta 1935 v Vošnjakovi ulici 7 na Ptuju. Matija je že tretja generacija medičarjev v družini. Ko se je njegov oče Ivan upokojil, se je odločil, da se družinska tradicija ne sme prekiniti. Zdaj je že tudi sam devet let medičar z mojstrskim izpitom in certifikatom za izdelke domače in umetnostne obrti, kamor sodijo medičarski izdelki.

Matija ni samo medičar in lectar, še vedno je tudi pevec šansonov. „Čeprav sem zdaj tu, zdaj tam, je medičarstvo na prvem mestu. Posvetil sem se mu, poskušam nadaljevati družinsko tradicijo. Veseli me, da nadaljujem delo prednikov. Prej sem več pel, zdaj pa sem bolj medičar. Medičarstvo in lectarstvo danes živi kot tradicija. Ne bom dejal, da je zamrlo, to je nek kliše, ki ga vsi ponavljamo in govorimo, da je ta in ta obrt zamrla. Nič ni zamrlo, le stokrat manj ga je. Gre za tradicionalno in staro obrt, od katere velika družina ne more živeti. Če pa delaš sam, nekako gre. Ljudje še vedno povprašujejo po medičarskih in lectarskih izdelkih,« pravi Matija.
Večina še vedno kupi lectove srčke z različnimi verzi, ki jih Matija zlaga kar sam ali pa mu jih prinesejo stranke, ki želijo imeti čisto določen napis, kot spominek, za poroko. Tudi z ogledalci jih še vedno kupujejo, a manj, bolj pa z letnicami. Že od nekdaj so klasika medenjaki. Priljubljene so tudi lectove figure, kot npr. konjički, ki so še posebej priljubljeni v Markovcih. Medeno testo je osnova, barve so naravne, najpomembnejše pa je ročno delo, okraševanje.
Trgovinica je prevelik strošek
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se