Štajerski tednik
© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Financiranje zasebnih vrtcev se lahko spremeni – bodo ti vrtci le za bogate?


Karmen Grnjak
8. 3. 2021, 22.39
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Skupina poslank in poslancev je Državnemu zboru predlagala spremembe Zakona o vrtcih, ki se nanašajo na financiranje zasebnih vrtcev. Uzakonitev sprememb bi občinam omogočila, da zasebne vrtce financirajo v manjši meri, posledično pa bi starši otrok plačevali več. Vprašanje je, kdo bi si še lahko privoščil vpis otroka v zasebni vrtec, kar je sicer zakonska pravica slehernega starša.

1615197259_kg_zasebni_vrtec_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Izbira o vpisu otroka v javni ali zasebni vrtec je po zakonu v domeni staršev, občine, od koder otrok prihaja, pa so dolžne zagotavljati razliko v ceni programa in plačilom staršev. Delež stroškov programa, ki ga sofinancirajo občine, za posameznega otroka določijo CSD-ji.

Za otroke, ki so vključeni v zasebne vrtce, občine krijejo le 85 % teh stroškov. »Subvencija v prvi vrsti ne pripada vrtcu, pač pa otroku. Sofinanciranje je v naši državi neodtujljiva pravica starša za otroke, vendar je s tem, ko je otroka vpisal v zasebni vrtec, starš avtomatsko kaznovan,« je prepričana Tamara Peklar Korošec, direktorica Zasebnega vrtca Vilinski gaj na Ptuju. Kljub višjim stroškom, ki zadenejo starše, je danes v ptujski zasebni vrtec vpisanih 61 otrok, malčki pa ne prihajajo iz nadpovprečno premožnih družin. »Povprečni delež plačila staršev je pod 50 %, kar pomeni, da so starši povprečno v četrtem plačnem razredu od devetih,« je navedla Peklar Koroščeva.

»S spremembami se spodbuja elitizem!«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.