Zmorejo veliko več, kot so jim pripisovali
Kultura
Tipografija

Večletno dobro sodelovanje in prijateljstvo sta Zavod Dornava in ZGŠ v samostanu sv. Petra in Pavla Ptuj obogatila z razstavo ob svetovnem dnevu downovega sindroma, ki so jo odprli 21. marca na hodniku šole. Razstava je tudi plod sodelovanja in združenih moči učiteljic in učencev Zavoda za usposabljanje, delo in varstvo dr. Marjana Borštnarja Dornava ter učencev in učiteljev ZGŠ, ki v zavod vsako leto prinašajo veselje z glasbo.

Razstava je povezanost umov, src in rok učencev obeh šol. „Letos šolski hodnik namesto pisank v tem velikonočnem času krasijo pisane nogavičke. „V ZGŠ nas še posebej veseli, da so za razstavo lahko nogavičke barvali tudi naši učenci, kar jim je bilo zelo všeč,“ je povedala ravnateljica Lija Frajnkovič. 21. marec je pomemben dan za to, da se spomnimo in da ne pozabimo, predvsem pa, da preprečimo. Downov sindrom je le ena izmed različic posebnih potreb pri otrocih, mladostnikih in odraslih osebah, ki so seveda enakopravni član sodobne družbe. „Zelo pomemben je pravilen pristop, prav vsako živo bitje je ob ustrezni podpori možno vključiti v družbo. Če izhajam samo iz naše šole, lahko s ponosom povem, da smo v zadnjih letih izšolali majhno število otrok z downovim sindromom. Predvsem tisti, ki so prišli k nam v predšolskem obdobju, lahko kasneje nadaljujejo šolanje v rednem programu. To je naš cilj, z vzporedno inkluzijo, ki nam jo omogočajo tudi prijatelji iz ZGŠ. Še ne tako dolgo nazaj je veljal stereotip za osebe z downovim sindromom, da so popolnoma odvisni od tuje pomoči, da imajo kratko življenjsko dobo, da se niso sposobni učiti, a dejstva in rezultati dela kažejo drugače. Sposobni so se učiti in naučiti. Glede na rezultate vključevanja v družbo lahko rečemo, da nam je uspelo preseči stereotipe,“ je ob dnevu downovega sindroma in na odprtju razstave poudarila Rosanda Sitar, vodja šolskega programa v Zavodu Dornava.

Preberite več v Štajerskem Tedniku

aplikacija

appstore  googleplay

 

 

 

 

radioptuj300