© 2026 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Delo na kmetiji je imelo prednost pred valeto


Dženana Kmetec
27. 6. 2026, 05.40
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

»Tega, kar smo imeli in doživeli mi, ko smo v šolo hodili pred 50 leti, naši zanamci žal ne bodo nikoli. Danes se usedejo na avtobus in peljejo do šole, mi smo pešačili in doživeli nepozabne spomine,« pravi generacija šolarjev, ki je osnovnošolske klopi OŠ Breg zapustila pred 50 leti.

dz-breg2.jpg
Osebni arhiv
Srečanje ob obletnici so začeli na breški šoli.

V letih 1968–1976 je bilo na Osnovni šoli Breg, ki se je takrat imenovala OŠ Ivana Spolenaka, v dveh razredih skupaj okrog 60 učencev. Bili so neizmerno povezana generacija, ki je vseh 50 let po zaključku šolanja ohranila stike. Da so vezi ostale tesne, so z organizacijo srečanj poskrbeli vsakih pet let. Tokratno pa je bilo prav posebno. »Bili smo generacija, ki se je zelo rada družila, živeli smo v okolici mesta, nekaj nas je bilo tudi s podeželja, v petem razredu so se nam pridružili še učenci OŠ Sela. V šolo smo hodili peš ali s kolesi in tako marsikaj ušpičili. To so danes naši najlepši spomini. Obletnice so res prisrčne, pristne, spominjamo se vsega, kar smo doživeli in kar nas je zaznamovalo,« pravi Zdenka Godec.

Posebej ponosni so bili na svojo takrat zelo mlado razredničarko Mileno Tement, ki je bila le 13 let starejša od njih, in razredničarko paralelke Rosito Tušek. Obe sta se vse doslej udeleževali obletnic z nekdanjimi učenci.

Stkali prijateljstva za vse življenje

Preberite še

Letos so se najprej dobili na šoli, kjer jih je gostila ravnateljica Jasna Brec. Obisk šolske stavbe je prebudil mnoge spomine. Še vedno je bilo nekaj »njihovih« starih visokih učilnic z velikimi okni, parketom itd. Pod lipo pred šolo so še dolgo po zaključku uradnega dela obujali spomine. Občutki so bili neverjetni, navdušenje pa zelo opazno. Veliko so si imeli povedati, ugotovili so, da vedno bolj cenijo vrednote, ki so jih dobili v osnovnošolskih klopeh. Obletnic se udeležuje zelo veliko še živečih sošolcev. Pridejo tudi tisti, ki stanujejo na drugih koncih države. Pravijo, da so v osnovni šoli stkali zelo močna prijateljstva, ki so pustila neizbrisen pečat za vse življenje.

Strinjali so se, da je danes otrokom na neki način dejansko težje stkati pristne vezi. Zagotovljen prevoz otrok praktično od vrat doma do šole, telefoni, ki jih imajo nenehno v rokah, vse to izrazito vpliva na slabše odnose med otroki in najstniki.

Predlagali poimenovanje učilnice po učiteljici

Več v Štajerskem tedniku

Pomagajte oblikovati Štajerski tednik!

Izpolnite kratko anketo in pomagajte izboljšati lokalne zgodbe.

Štajerski tednik

Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2026 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.