Znanje športne vzgoje se namesto z žogo preverja s kulijem
Šolsko ministrstvo je nedavno določilo, kateri štirje predmeti se bodo kot tretji predmet preverjali v okviru nacionalnega preverjanja znanja v šolskem letu 2020/2021. Med izbranimi je tudi šport. A pri preverjanju znanja iz športa nista obvezna pripomočka telovadna oprema in športni rekvizit, temveč nalivno pelo ali kemični svinčnik.

Seveda je tudi športna vzgoja enakovredna ostalim predmetom, ampak osnovni cilj tega predmeta je v gibanju mladih, v okviru nacionalnega preverjanja znanja (NPZ) pa se preverja teoretično znanje. A kot zagotavljajo vodje podravskih šol in pedagogi športne vzgoje, zaradi teoretičnih vsebin ne bodo okrnjene ure športa. Še več, s preverjanjem znanja iz športa imajo šole praviloma dobre izkušnje. Kot je povedala ravnateljica OŠ Središče ob Dravi Jasna Munda, so njihovi učenci na NPZ-jih s področja športa celo presegli nacionalno povprečje. »Pouk športa se zaradi NPZ v bistvu ne bo nič spremenil, saj se tudi učni načrt, cilji in standardi znanja zaradi tega ne spreminjajo. Učenci bodo teoretično znanje pridobivali in utrjevali tako kot doslej, sproti. Na primer pri igranju rokometa učenci spoznavajo in upoštevajo tudi pravila igre.«
Da brez teorije ni prakse in obratno, meni tudi športna pedagoginja na OŠ Hajdina, ki bo devetošolce seznanila z e-učbenikom za šport ter s preteklimi testi iz športa. Sicer pa se zavzema za drugačen način preverjanja znanja pri športu. Njen predlog je, da naj si učenci sami izberejo tretji predmet, pri športu pa meni, da bi se moralo preverjati tudi praktično delo iz atletike, gimnastike, plesa, športnih iger.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se