Štajerski tednik
© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Epidemija je otrokom vzela gibanje, ki je ključno za njihov normalni razvoj


Štajerski Tednik
5. 5. 2022, 21.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Epidemija je povzročila največji upad gibalne učinkovitosti in največjo porast debelosti pri slovenskih otrocih v zadnjih tridesetih letih. To so ugotovitve raziskovalne ekipe SLOfit, ki že vrsto let spremlja podatke Športno-vzgojnega kartona.

1651746862_cg_sportna_vzgoja_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Kot je izpostavil Gregor Jurak, vodja skupine in redni profesor na Fakulteti za šport, je gibalna učinkovitost otrok že v prvem valu epidemije upadla za okoli 15 odstotkov in se je v lanskem letu še malenkost poslabšala.

Tudi napovedi za letošnje šolsko leto niso nič kaj optimistične. »Našim strahovom sledijo tudi opozorila učiteljev, ki opažajo težave z zbranostjo, klepetavost, nemir, daljše pisanje nalog, upočasnjeno razmišljanje, slabše pomnjenje in znanje ter težave pri postavljanju ciljev …,« je izpostavil dr. Jurak. Posebej jih skrbi dejstvo, da politični in strokovni odločevalci s tem v zvezi niso sprejeli prav nobenega intervencijskega ukrepa.

V SLOfitu si zato na različne načine prizadevajo za zmanjšanje teh izjemno škodljivih posledic. Kot je izpostavil dr. Jurak, predlagajo: ponovni zagon intervencije Zdrav življenjski slog, skupno poučevanje učitelja športne vzgoje in razredne učiteljice, redne gibalne odmore, zmanjšanje števila vadečih v skupini, telesno dejavno poučevanje pri vseh predmetih, organiziranje učilnic na prostem, vzpostavitev intervencij za obravnavo otrok z debelostjo in nizko gibalno učinkovitostjo ter sprejetje interventne zakonodaje. Zdrav življenjski slog je po besedah dr. Juraka eden ključnih intervencijskih zakonov, ki so ga predstavili tudi v državnem zboru, vendar ni dobil zadostne podpore. Gre za program, ki dokazano pozitivno vpliva na povečanje gibalne dejavnosti otrok, zmanjšanje deleža otrok z debelostjo ter odsotnosti od pouka zaradi bolezni.

Med predlogi je tudi uvedba ene ure športne vzgoje dnevno po celotni navpičnici, ki jo poučujejo športni pedagogi – na razredni stopnji pa je po mnenju prof. dr. Juraka strokovno najustreznejša rešitev skupno poučevanje razrednih učiteljev in športnih pedagogov. Po vzoru gimnazij bi spremenili zakonodajo, v kateri ure športne vzgoje v osnovni ter poklicnih in tehniških šolah ne bi več sodile v obseg obremenitve šolarjev. »Otrokom moramo v prihodnje zagotoviti prav vsak dan uro kakovostne športne vadbe. V zadnjih dveh letih smo namreč umetno odvzeli (skoraj) vse dražljaje, ki so ključni za njihov normalni razvoj.«

Med predlogi tudi ukinitev domačih nalog

Vidovič: »Ocenjevanje vzgojnih predmetov je škodljivo«

Na podeželju se otroci premalo gibajo

Več gibanja za večjo koncentracijo otrok

Otroci, ki se gibajo, so bolj učno uspešni in ustvarjalni

Preberite več v Štajerskem Tedniku


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.