Kolesarji vštric po glavni cesti, ob cesti pa kolesarka ...
Zadnja leta intenzivno gradimo kolesarske steze, s čimer sledimo zavezam k večji mobilnosti, zdravju in skrbi za okolje, zdaj pa ugotavljamo, da veliko kolesarjev kljub vse boljši kolesarski infrastrukturi še naprej vozi po cestah.

Med njimi so zlasti rekreativni kolesarji, ki v primerjavi s počasnim turističnim kolesarjenjem vozijo dokaj hitro, pogosto pa tudi vštric s kakšnim kolegom, s čimer spravljajo v bes voznike avtomobilov. Zakaj, za vraga, se ne voziš po kolesarki, ki jo imaš ob cesti, bentijo in hupajo kolesarjem.
Število kršitev narašča
Pogoje za udeležbo koles v cestnem prometu določa 93. člen zakona o pravilih cestnega prometa, ki pravi, da morajo »vozniki koles voziti po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti; kjer teh prometnih površin ni oziroma niso prevozne, pa smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča v smeri vožnje«. Poleg tega morajo kolesariti drug za drugim, izjema so le kolesarske poti, kjer smeta voziti dva vzporedno, če širina poti to omogoča.
Globa za kršitelje znaša 40 evrov, njihovo število pa po podatkih Policijske uprave (PU) Maribor v zadnjih treh letih narašča, najbrž tudi na račun večjega nadzora.
Robovi cest z jaški in blatom
In kaj o svoji kolesarski izkušnji pravi Marjan s Ptuja? »Ne vem, kako je to drugod po Sloveniji, ampak tam, kjer jaz kolesarim, je vožnja po kolesarskem pasu, ki je zarisan na vozišču, fizično neizvedljiva. Na vsakih nekaj metrov naletiš na pokrov jaška meteorne kanalizacije ali kaj podobnega, kar običajno celo štrli iz asfalta, potem pa je težava še zemlja in druga umazanija, ki se nabira ob cestah, česar nihče ne čisti ali pa zelo redko. Očitno je nekdo, ki je na ne vem kateri instanci odgovoren za infrastrukturo, nekje videl, da je v razvitem svetu moderno risati kolesarske pasove na ceste, kar je sicer pravilno, le da se je nato zataknilo pri ustrezni realizaciji in seveda vzdrževanju. Čeprav vem, da to ni dovoljeno, se iz naštetih razlogov sam vozim kar po cesti, isto pa storim tudi na ločenih kolesarskih stezah, kadar so polne zemlje, ki jih z njiv tja pripeljejo traktorji, kar je lahko pri večjih hitrostih za kolesarja zelo nevarno.«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se