Kmetijsko-živilski sejem Agra je šest dni v Gornji Radgoni povezoval kmete, predelovalce, prodajalce kmetijske mehanizacije in kmetijskih izdelkov, inštitucije s področja kmetijstva in 125.000 obiskovalcev.
»V Agri se zrcali vse tisto, kar je aktualno v kmetijstvu, agroživilstvu in podeželju v tem delu Evrope. Zato se je tudi prvič v letošnjem letu govorilo, da je največji in najpomembnejši kmetijski sejem v srednji Evropi,« je po koncu Agre povedal Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma. Letos je Agra povezala 1798 razstavljavcev iz 30 držav in gostila več kot 100 posvetov in predavanj. Dotaknili so se vseh aktualnih tem od mladih prevzemnikov kmetij, mlečne krize, problemov samooskrbe, zmanjševanja kmetijskih površin, namakanja, lubadarja in na ministrski konferenci tudi problema označevanja živil.
Varovati kmetijska zemljišča je dolžnost družbe
Vidno vlogo na Agri je imelo tudi kmetijsko ministrstvo, ki je organiziralo številne posvete in pogovore. Za vrhunec dogodkov, ki jih je organiziralo kmetijsko ministrstvo, je resorni minister Dejan Židan označil srečanje dosedanjih kmetijskih ministrov. Na tem srečanju je Židan poudaril, da je posebej skrb vzbujajoč podatek, da smo v Sloveniji v zadnjih 25 letih izgubili 15 odstotkov zemljišč. »Ni proizvodnje hrane brez kmetijskih zemljišč. Pred 25 leti smo imeli 560.000 ha kmetijskih površin, danes se je ta številka zmanjšala na 480.000 ha. Zmanjšanje je deloma mogoče pripisati zaraščanju, zarastla so predvsem slaba kmetijska zemljišča, mnogo površin pa je bilo pozidanih. In pritiski po sprostitvi najboljših kmetijskih zemljišč so neverjetni. Vsi se strinjajo, da jih je treba obdržati, vendar samo na načelni ravni. Varovanje kmetijskih zemljišč je naša dolžnost, dolžnost družbe,« je poudaril kmetijski minister. Dodal je, da si na ministrstvu prizadevajo ustvarjati stabilno okolje za kmete, ob tem pa da se zavedajo, da bo treba več narediti v prehranski verigi, predvsem da se breme razdeli na vse člene verige. O usmeritvi kmetijske politike je Židan še dejal: »Umno moramo biti del Evropske unije, kjer dobimo relativno veliko denarja, na drug strani pa moramo jasno zastopati svoje interese. Ob tem pa mora na področju kmetijstva vsak opraviti sovjo nalogo, ministrstvo mora voditi umno kmetijsko politiko, kmetje in zadruge se morajo poslovno povezati in voditi dobro poslovno politiko, kmetje in stroka morajo pogledati, ali je še kje kaj rezerve, vsi skupaj pa moramo slovensko javnost prepričati, da s tem, ko kupujemo slovensko, pomagamo vsem.«
Med nagrajenci tudi podravski kmetje
Preberite več v Štajerskem Tedniku