»Ne smemo si privoščiti še deset let čakanja«
Markovskega župana Milana Gabrovca so presenetili roki za dokončanje glavne ceste med Markovci in Ptujem. Po njegovih besedah bodo prebivalci zelo težko še več kot desetletje čakali na novo prometnico.
Te napovedi ga še bolj skrbijo zaradi tega, ker se bo prvi odsek glavne ceste zaključil prav v Markovcih. Tam se bo ves promet iz smeri Ormoža in hrvaške meje znova preusmeril na obstoječo regionalno cesto proti Ptuju. V lokalnem okolju zato pričakujejo občutno povečanje prometnih obremenitev, predvsem na relaciji Markovci–Zabovci–Spuhlja, kjer je ob večjih prometnih konicah pričakovati dolge zastoje in poslabšanja prometne varnosti.
Gabrovec sicer meni, da na cesto ne bo treba čakati še naslednjih 12 let: »Prepričan sem, da bodo roki krajši, razen če bi prišlo do tako velikega nasprotovanja javnosti, da bi bilo treba ponovno iskati druge variante. V tem primeru bi se projekt lahko spet zavlekel.« Gabrovec ne skriva, da bi si osebno želel južno traso, ki pa naj zaradi prevelikih vplivov na okolje ne bi bila sprejemljiva.
»Če stroka ugotovi, da določena rešitev ni primerna, potem nima smisla vztrajati in si zatiskati oči. Moramo zaupati strokovnjakom, ki so zgradili že številne ceste,« je poudaril. Kot pravi, je zdaj najpomembnejše, da se projekt ne ustavi. V nasprotnem primeru bi sledila nova leta usklajevanj, priprave dodatnih študij in iskanja alternativnih tras, medtem ko bi prebivalci ob obstoječi cesti še naprej vsak dan prenašali posledice tranzitnega prometa.
Pritisk županov na odgovorne
V prihodnje namerava Gabrovec ponovno sklicati sestanek županov občin, ki jih projekt zadeva. Cilj bo enak kot ves čas: pritiskati na odgovorne, da se postopki pospešijo in da se gradnja drugega odseka od Markovcev proti Ptuju začne čimprej.
Pomagajte oblikovati Štajerski tednik!
Izpolnite kratko anketo in pomagajte izboljšati lokalne zgodbe.
Prijavite se na e-novice in bodite vedno na tekočem z novicami, dogodki in zgodbami iz vašega okolja.