Ptuj: Mesto še vedno brez urbanega (mestnega) gozda
Gozdovi na Ptuju so po v veljavnem OPN opredeljeni kot zelene površine, s tem pa tudi kot lesno pridelovalni gozdovi. Ljudski vrt in njegovo gozdno zaledje je treba obravnavati kot zelenje mesta Ptuja. Organizirati ga je treba v smislu urbanih gozdov, kot je npr. Rožnik v Ljubljani in kot so gozdovi nad mestnim parkom v Celju. Torej je na Ptuju še eno odprto področje v mestu, ki nima ustreznih aktov kot osnove za urejanje, da bi tudi te površine lahko koristili kot kakovostno rekreacijsko območje.

„Urbani gozdovi so gozdovi s posebnim namenom ter hkrati urbane površine, ki so zelo pomembni del mestne strukture. Praviloma morajo biti ti gozdovi, enako kot parki, v lasti občine. Te gozdove bi morali zavarovati z odlokom o gozdovih s posebnim namenom. Cilj odloka o gozdovih s posebnim namenom v MO Ptuj, ki ga ta še nima, je varovanje in urejanje gozdov na Ptuju in v njegovi neposredni okolici zaradi ohranitve ter zagotavljanja njihovih funkcij. S sprejemom tovrstnega odloka bi uredili status ptujskega mestnega gozda (urbani gozd) in s tem omogočili obstoj ter rabo teh gozdov, ki bo sonaravna, a tudi prilagojena potrebam meščanov in mesta. Urbani gozdovi so tudi prvi korak k organiziranju parkovnih površin,“ pojasnjuje arhitekt in urbanist Marjan Berlič.
Ljudje danes gozd onesnažujejo in mu povzročajo škodo na različne načine. Najbolj vidna so nelegalna odlagališča odpadkov. Z odnašanjem kolja, fižolovk in novoletnih smrek ljudje še dodatno siromašijo rastlinsko pestrost in onemogočajo njegovo naravno obnovo.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se