Volilni sistem razdvaja markovske svetnike
Občina Markovci še ni našla rešitve glede določitve volilnih enot za volitve članov občinskega sveta in župana. Trenutno jih imajo devet, a večina ne ustreza zakonskim merilom, saj število volivcev v posameznih enotah presega dovoljeno petodstotno odstopanje od idealne vrednosti. Župan zagovarja oblikovanje ene same volilne enote in sedem svetnikov. Drugi predlagajo štiri volilne enote in devet svetnikov, medtem ko nekateri – predvsem županova opozicija – vztrajajo pri trenutni razdelitvi na devet volilnih enot in enajstih svetnikih. Opozicija je želela svoj predlog uvrstiti na dnevni red zadnje seje občinskega sveta, a ji to ni uspelo.

Svetniki Danilo Kostanjevec, Daniel Korošec, Daniel Vrtačnik, Aleš Forštnarič in svetnica Tamara Pilinger Korošec se že ves čas zavzemajo za ohranitev obstoječe ureditve – devetih volilnih enot in enajstih svetnikov. Po njihovem mnenju gre za najbolj pravično rešitev. Ob tem so pripravili izračun, kako bi lahko obstoječe volilne enote prilagodili, da bi zadoščale zakonskim pogojem. Predlagajo, da bi se nekatere hišne številke premestile v druge volilne enote, drugod pa bi prišlo do združevanja ali preoblikovanja meja. Poudarili so, da so sedaj na vseh sejah obravnavali samo županov predlog z eno volilno enoto, s katerim pa se ne strinjajo.
Župan Milan Gabrovec je pred glasovanjem, ali bi predlog sploh uvrstili na dnevni red, izrazil resne pomisleke. Po njegovih besedah je predlog morda skladen z matematičnimi merili in ustavno odločbo, nikakor pa ne z geografskim in logičnim smislom.
»Najbolj bode v oči predlagana osma volilna enota, ki naj bi združevala severni del Markovcev, severni del Nove vasi, severni in zahodni del Zabovcev ter Strelce. To je res nelogično – ne moremo kar nekaj vzeti tu, nekaj tam, vsepovprek mešati hišnih številk, ki so sicer med seboj povezane. Strinjam se, da je treba soočiti mnenja, a nekatera izhodišča vodijo v še večje anomalije,« je prepričan Gabrovec.
Izrazil je tudi dvom o namenih predlagateljev. »Imam občutek, da so bile volilne enote oblikovane z mislijo na naslednje volitve – da bi si kdo lahko zagotovil mandat, kot se je to že dogajalo v preteklosti. Ne razumem, zakaj se vztraja pri takšni razdrobljenosti. Ena volilna enota je najbolj poštena rešitev, saj bi vsak lahko volil kogarkoli iz celotne občine. Vztrajanje pri enajstih svetnikih je po mojem mnenju le manipulacija z ljudmi,« je dejal.
Nato se je oglasil svetnik Zvonko Črešnik, ki je pod vprašaj postavil smisel odločanja o volilnih enotah na tej točki. Spomnil je, da so se v preteklosti dogovorili, da bodo o tem najprej povprašali občane. »Nesprejemljivo je, da bi Strelce kar tako »vrgli« v neko volilno enoto, kjer se popolnoma izgubijo. To je zame nedopustno, zato bom glasoval po svoji vesti – proti,« je poudaril.
»Polje ne bo imelo več svojega svetnika«
Opozicijski svetnik Daniel Vrtačnik je opozoril, da bi uvedba ene same volilne enote najbolj prizadela manjše vasi na t. i. »polju« – Borovce, Sobetince, Strelce in Prvence.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se