»Smo državljani na vzhodu manjvredni?«
Prebivalci Ormoža, Središča ob Dravi in Svetega Tomaža te dni niso zgroženi samo nad vladno odločitvijo o postavitvi azilnega doma ob središki meji s Hrvaško, pač pa jih je razburila tudi Uredba o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2024.

V njej so namreč določene lokacije za satelitske urgentne centre (SUC) po Sloveniji, in sicer jih je na seznamu 15, med njimi pa v vzhodnem delu Slovenije ni niti enega, ne v Podravju ne v Pomurju. Zato so svetniki treh občinskih svetov z Ormoškega na prvi izredni skupni seji, ki je minulo sredo potekala v središkem kulturnem domu, govorili tudi o tem.
»Na žalost se vabilu ni odzval nihče z Ministrstva za zdravje, tako da ne bomo dobili odgovorov na naša vprašanja in bomo zdaj župani in svetniki o pomenu takih centrov v bistvu razlagali sami sebi in občanom, ki nas spremljajo pred dvorano,« je v uvodu dejal ormoški župan Danijel Vrbnjak. ZD Ormož pokriva območje treh občin, obsega 211 kvadratnih kilometrov razgibanega terena in zagotavlja nujno medicinsko pomoč (NMP) več kot 16.000 ljudem.
Šteje vsaka sekunda
»Njihova povprečna starost je nekaj več kot 45 let, s čimer za leto in pol presegamo slovensko povprečje. Na to dejstvo se navezuje tudi indeks staranja, ki je zato prav tako višji od povprečja. Glede na demografsko statistiko je jasno, da naša regija spada med zdravstveno in socialno najbolj ogrožene v Sloveniji. Ko gre za življenje, šteje vsaka sekunda...
Več v jutrišnji (93. 3.) izdaji Štajerskega tednika
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se