Na kocki pitna voda za 75.000 ljudi
Računsko sodišče je pred petimi leti v obsežnem poročilu ugotavljalo, da je stanje podtalnice na Dravskem in Ptujskem polju (v Dravski kotlini), ki se uporablja za oskrbo prebivalcev s pitno vodo, skrb vzbujajoče. Danes stanje ni bistveno drugačno.

Glede na sestavo onesnaževal, ki so prisotna v vodi, bi lahko v pretežni meri za slabo kakovost vode s prstom pokazali na kmetijstvo. Čeprav že 20 let velja uredba o varovanju podtalnice na Dravskem in Ptujskem polju, od nje ni praktično nobene koristi. Sicer pa tudi ne gre skupaj, da so vodonosniki pitne vode, s katero se oskrbuje območje celotnega Spodnjega Podravja z okoli 75.000 ljudmi, pod površinami, ki so izrazito izpostavljene intenzivnemu kmetijstvu. Na ravnici Dravskega in Ptujskega polja so namreč največje in najkakovostnejše kmetijske površine, vse obdelujejo strojno in z veliko dozo škropiv. Poleg atrazina in nitrata imamo sedaj v vodi še tretji identificirani strup s preseženo mejno vrednostjo, to je metaloklor oziroma njegov razgradni produkt metaloklor ESA. Da lahko Komunalno podjetje Ptuj izvaja distribucijo pitne vode, je v zvezi z metaloklorom, ki presega mejne vrednosti, moralo pridobiti posebno dovoljenje Ministrstva za zdravje. Navedeni pesticid je sicer v pitni vodi prisoten že dalj časa, verjetno desetletja, vendar se ga po novem redno nadzoruje.
Z analizami je dokazano, da 20 let stara uredba o vodovarstvenem območju za Dravsko in Ptujsko polje ni dala rezultata. Podatki kažejo na skrb vzbujajočo kakovost pitne vode, ki se ne izboljšuje. »Če bi se uredba upoštevala v celoti in bi vsi deležniki opravljali svoje delo ter se držali omejitev, bi bilo težav s pesticidi in nitrati zagotovo manj,« je ocenil direktor Komunale Ptuj Janko Širec.
Metaloklor problematičen zaradi spremenjene zakonodaje
Več v aktualni izdaji Štajerskega tednika
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se