© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Stanka je trobenta začarala že v rani mladosti


Majda Goznik
15. 7. 2025, 06.22
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Začetek godbeniške avanture Stanka Menonija, letošnjega prejemnika plakete Anton Horvata, je povezan s prvomajskimi budnicami Pihalnega orkestra TGA Kidričevo, v katerem je igral njegov starejši brat Edi. Ko je obiskoval 3. razred OŠ Kidričevo, so skupaj s sošolci godbenike, ki so prebujali Kidričane, spremljali z baklami. Ta igranja so se mu še posebej vtisnila v spomin, trobenta pa je bila njegov prvi izbor. Ob poslušanju godbenikov ga je dobesedno očarala.

cg_menoni_1.jpg
ČG
Stanko Menoni: „Glasba mi pomeni razvedrilo, užitek, še posebej pa uživam na nastopih.“

„Odločil sem se, da bom igral trobento in da bom igral tudi v pihalnem orkestru. Brat Edi pa je najbolj zaslužen, da me je vpisal v Glasbeno šolo Karola Pahorja Ptuj, kjer sem se začel učiti trobento pri priznanem učitelju Jakobu Štuclu. Že kot mladi godbenik sem se leta 1962 vključil v mladinsko pihalno godbo ptujske glasbene šole, nato pa leta 1965 v Pihalni orkester Kidričevo, kjer sem bil aktiven do leta 1984, ko sem se na povabilo dirigenta prof. Antona Horvata vključil v Pihalni orkester Ptuj,“ pove Menoni, ki je še vedno aktiven godbenik.

Ob igranju se je posvetil tudi delu v organih društva in ustvarjanju podobe orkestra. Ima izjemne zasluge za razvoj in ugled ptujskega pihalnega orkestra. Pisal je scenarije za njegove koncerte, tudi za koncert v spomin bivšemu dolgoletnemu dirigentu Antonu Horvatu.

Več mandatov je bil predsednik društva KD Pihalni orkester Ptuj. Prvič je bil za predsednika izvoljen leta 1988, to je bil čas, ko je imel pihalni orkester velike finančne težave. Njegovo delovanje je bilo takrat resno ogroženo, zato je bilo treba hitro ukrepati. Skupaj s takratnim dirigentom Antonom Horvatom se jima je s takratno občinsko oblastjo uspelo dogovoriti, da je prevzela financiranje pihalnega orkestra.

Po 155 letih pridobili prve lastne prostore

Leta 2009 je bil Stanko Menoni ponovno izvoljen za predsednika društva, mandat je končal leta 2012. To je bilo tudi obdobje izjemno pomembnih projektov za delovanje ptujskega pihalnega orkestra, za kar ima nedvomno izjemne zasluge.

Po večletnih dogovorih z MO Ptuj mu je uspelo leta 2010 za izvajanje aktivnosti orkestra pridobiti prostore v Jadranski ulici 17, ki jih je bilo treba najprej obnoviti. Pri sanaciji je poleg štiričlanskega gradbenega odbora sodelovala večina godbenikov in godbenic. Prispevali so več kot tisoč prostovoljnih ur.

Investicijo v vrednosti okrog 17.000 evrov so zaključili v nekaj mesecih. Tako je Pihalni orkester Ptuj prvič po 155 letih svojega delovanja prišel do lastnih prostorov. V tem letu so s sredstvi MO Ptuj in sponzorjev kupili tudi nove uniforme. To je bilo tudi leto, ko je Pihalni orkester Ptuj pridobil status društva v javnem interesu.

Ob 50-letnici Kurentovanja na Ptuju je Pihalni orkester Ptuj skupaj z MO Ptuj gostil 50 godb in mažoretk. To je bil prvi takšen spektakel v Sloveniji, na katerem je igralo in plesalo več kot 1.500 godbenic in godbenikov ter mažoretk. Stanko Menoni je v tem edinstvenem projektu sodeloval kot soorganizator skupaj z vodjem projekta Fredijem Simoničem.

Plaketa Antona Horvata – najdragocenejše priznanje

Več v Štajerskem tedniku


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.