Grenko-sladko življenje s polkagrisom
Enakopravnost z moškimi, odločanje o lastnem življenju in karieri, pravica do glasno izraženega mnenja – to so pravice, ki so si jih ženske v zahodnem svetu pridobile v prejšnjem stoletju. A pot do njih ni bila lahka, glede na radikalizacijo družbe v nekaterih evropskih državah pa žal kaže, da nikakor niso tudi samoumevne in večne.

Ko ste prebrali polkagris, ste najbrž privzdignili obrv. Gotovo bo več jasnega, če povemo, da gre za znane rdeče-bele sladkorne palčke, v obliki bonbonov ali držala za dežnike, ki jih še danes pogosto vidimo v Disneyjevih pravljičnih filmih. A starodavna sladkarija z okusom poprove mete ne prihaja z druge strani Velike luže, kot najbrž večina misli, pač pa je doma v Skandinaviji, natančneje v vasi Gränna na Švedskem, ki dans šteje manj kot 2.700 duš.
Zgodba o vztrajnosti
Pravijo, da se najbolj zanimive stvari zgodijo po naključju; tako sem tudi Gränno odkrila povsem slučajno – na potepanju po Švedskem me je pot vanjo zanesla izključno zaradi prenočišča. Pritegnila me je namreč ponudba za spanje v butičnem kompleksu devetih hišk, zgrajenih leta 1769. Šele tam sem izvedela, da gre za rojstni kraj polkagrisa, za dom Amalije Erikson, prve velike švedske podjetnice. Najbolj pa me je pritegnila njena življenjska zgodba, ki dokazuje, da ne smemo nikoli obupati, pa če so ovire še tako velike in udarci še tako močni.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se