Štajerski tednik
© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Dragocena likovna dediščina slovenskega krajinskega slikarstva


MG
6. 4. 2025, 17.02
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Po štiridesetih letih od zadnje organizirane Borlske slikarske kolonije so v PMPO pripravili razstavo Sledi preteklosti / Slikarska kolonija Poetovio – Ptuj 69–1969 ali Borlska kolonija.

cg_razstava_borlska_kolonija.jpg
ČG
V Miheličevi galeriji so odprli razstavo Slikarska kolonija Poetovio – Ptuj 69–1969 ali Borlska kolonija.

V ptujskem muzeju namreč hranijo obsežno zbirko iz fundusa slikarske kolonije, ki je na gradu Borl, takrat zelo priljubljenem letovišču, potekala med letoma 1969 in 1984.

S pregledno razstavo so ponovno spomnili na dragoceno likovno zbirko umetnin priznanih slovenskih slikarjev tistega časa, likovno dediščino slovenskega krajinskega slikarstva druge polovice 20. stoletja, ki so jo med drugim ustvarili Albin Lugarič, ki je bil tudi član upravnega odbora Borlske kolonije, Janez Mežan, Janez Šibila, Miha Maleš, Maks Kavčič, Ludvik Pandur, France Slana, Slavko Kores, Janez Vidic. Najpogostejši udeleženec Borlske kolonije je bil Viktor Goričan, ki se je udeležil prve in tudi zadnje kolonije. Zadnji dve leti kolonije so slikarji bivali na Ptuju, ko je tudi nastalo nekaj lepih vedut Ptuja.

Prva kolonija na vzhodu države

Borlska kolonija je bila tudi prva slikarska kolonija v vzhodnem delu Slovenije. Le-ta je imela več nalog: razvijanje likovne umetnosti in njene popularizacije med občani, likovno prikazovanje mesta Ptuj in njegovih kulturno-zgodovinskih spomenikov ob 1900-letnici, odkrivanje in prikaz naravnih lepot ptujske pokrajine in etnografskih vrednot ter izmenjava mnenj o nalogah in vsebini umetniškega izražanja v sodobni družbi. Eden osnovnih namenov te kolonije je bil tudi pomagati Ptuju, skupaj s Halozami, da se dvigne iz likovne anonimnosti in postane pomembno središče likovnega snovanja v SV predelu Slovenije.

V petnajstih letih je bila ustvarjena likovna zapuščina, 164 likovnih umetnin v različnih likovnih tehnikah in tri kiparske stvaritve, ki je po svoji kakovosti, vsebini in številčnosti prav posebna priča o umetnostno-zgodovinski, zgodovinski in etnološki vrednosti tudi danes, je na odprtju razstave poudarila njena postavljavka Stanka Gačnik, tudi avtorica besedila v spremljajočem katalogu razstave z naslovnico Lugaričevega Ptuja. „Brez vizije, znanja, poguma in predanega dela določenih posameznikov pred več kot pol stoletja te dragocene likovne dediščine ne bi bilo,“ je še povedala. Na Borlski likovni koloniji je sodelovalo 92 priznanih likovnih umetnikov iz Slovenije in tudi zunaj nje, Italije, Slovaške, Nemčije Hrvaške, Srbije, Črne gore. Na razstavi v Miheličevi galeriji je na ogled 35 izbranih del. Razstavo je odprl direktor PMPO Aleksander Lorenčič; na ogled bo do 4. maja.

cloud-sun

Trenutno

12 °C

Delno oblačno

sreda, 9. 4

Delno oblačno

2 / 15 °C cloud-sun

četrtek, 10. 4

Oblačno

2 / 17 °C cloud

petek, 11. 4

Delno oblačno

3 / 19 °C cloud-sun

7-dnevni obeti


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.