Zavod Hrastovec: »Za mnoge smo še vedno zadnja postaja za zavržene«
Socialnovarstveni zavod (SVZ) Hrastovec je bil lani deležen medijske pozornosti zaradi večjega izbruha novega koronavirusa v drugem valu epidemije, pa tudi zaradi naraščajočega nasilja za debelimi grajskimi stenami. Spomnimo, da so se v letu 2020 na varovanem oddelku SVZ Hrastovec zgodili kar trije poskusi uboja in takoj po novem letu še eden, na odprti enoti pa je bil napaden delavec zavoda.

Nasilneži so svoje žrtve praviloma skušali zadušiti, za »orožje« pa jim je v večini primerov služil vzglavnik. Na srečo nobenemu od njih dejanja ni uspelo dokončati, pa vendar tovrstni incidenti opozarjajo, da varovanci in zaposleni v zavodu niso dovolj varni.
Premalo prostora in kadrov
»Drži, da številke in pogostost hujših kaznivih dejanj rastejo,« priznava Petra Hameršak, defektologinja in strokovna vodja SVZ Hrastovec. »Incidenti so v veliki meri povezani z večno prezasedenostjo varovanih oddelkov. Standard v sobah na teh oddelkih je sicer primeren, saj imamo dvoposteljne in enoposteljne sobe z lastnimi kopalnicami. Težava pa nastane ob prezasedenosti, ko moramo stanovalce namestiti na pomožna ležišča, ki so v dnevnih prostorih. Na tak način se intenzivirajo medsebojni odnosi, kar pa privede do konfliktov. Vzorec kaznivega dejanja se prenaša iz enega stanovalca na drugega, saj vedo, da so potem popolnoma drugače obravnavani. Pri dogodku, ki se je zgodil izven varovanega oddelka, pa je tako, da se stanovalci, vsaj večina med njimi, po poteku sklepa sodišča preselijo z varovanega oddelka v odprto enoto. Težave, vedenjski vzorci in zahtevno vedenje tako še vedno ostaja, zato je incidente težko preprečiti. Na žalost tem stanovalcem ne zmoremo nuditi dovolj podpore, med drugim tudi zaradi kadrovske podhranjenosti.«
Nihče ni varen pred agresivnim stanovalcem
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se