Spodnje Podravje: Prodali naj bi mladoletno hčer in si kupili avto
Kadar slišimo zgodbe, v katerih so kršene osnovne otrokove pravice, zlasti kadar otrok niti v zavetju svojega doma in s svojimi starši ni varen, se v nas zgane želja, da ga zaščitimo. In kaznujemo krivce. Približno takšni občutki so me prevevali, ko sem konec marca dobila informacijo, da je trinajstletnica prenehala obiskovati eno od ptujskih osnovnih šol, saj naj bi jo starši iz nje izpisali. Pa razlog? Njen mlajši bratec naj bi vsem razlagal, da so jo prodali v Italijo, z denarjem pa si privoščili novi avto. Je kaj takega še sploh mogoče pri nas in v 21. stoletju, se vprašam in skušam izvedeti kaj več.

A to je več kot težko, saj se mi vrata zapirajo druga za drugimi, o tem nihče ne želi ali pa ne sme govoriti; tema je že sama po sebi občutljiva, še zlasti, če so v igri mladoletne osebe, pa še iz neke druge kulture povrh. Na mariborski policijski upravi takrat o primeru niso še nič vedeli, povedali so le, da v zadnjih letih niso obravnavali nobene t. i. prisilne poroke. »Na policiji ne vodimo podatkov o etnični pripadnosti posameznikov in povsem enako obravnavamo vsako žrtev oziroma storilca kaznivega dejanja ali prekrška.«
Prijava je romala na policijo
Ker je informacija tudi do mene prispela po sistemu »baba čula, baba rekla«, je bila velika verjetnost, da je zadeva iz trte zvita, a se je slednjič izkazalo, da očitno le ne povsem. Tudi na Centru za socialno delo (CSD) Spodnje Podravje s primerom niso bili seznanjeni, so se pa nemudoma vključili v njegovo raziskovanje.
Ugotovili so, da obstaja dekle s podobno usodo, a naj ne bi imelo 13, pač pa 17 let, torej ni več obiskovalo osnovne šole, je pa tam učenec njen brat. Vse informacije, ki jim jih je uspelo zbrati, so predali, pove Valerija Ilešič Toš, pomočnica direktorja, mariborskim kriminalistom, kar je Anita Kovačič Čelofiga s PU Maribor tudi potrdila: »Na policiji smo prejeli obvestilo o domnevnem sumu storitve kaznivega dejanja zoper zakonsko zvezo, družino in otroke oziroma kaznivega dejanja zoper človečnost.«
13-letniku na Kosovu kupili nevesto
»Naš način življenja pa tudi slovenska zakonodaja sta takšna, da storimo vse, kar je v naši moči, da preprečimo zlorabe otrok in da poskrbimo zanje,« pravi Miran Kerin, direktor CSD Spodnje Podravje. »Imamo jasna pooblastila, kako ukrepati; če izvemo za podobne primere, gremo v akcijo z vso razpoložljivo konjenico, da se slikovito izrazim. Žal pa nam gotovo marsikaj ostane tudi skrito, a menim, da na našem območju, kjer nimamo nekih večjih naselij, v katerih bi živela neka etnična skupina, prej ko slej pride vse na plan. Veste, ne držijo si več vsi štange, kot je to bilo v preteklosti, zato marsikaj anonimno prijavijo.«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se