Samo na Ptujskem letos v naravi zgorelo že 18 ha, lani v celem letu 22
Gasilci po vsej državi imajo polne roke dela zaradi požarov v naravi. Slednji se zaradi suhega vremena vrstijo tudi na širšem Ptujskem. Uprava za zaščito in reševanje je medtem za celo državo razglasila veliko požarno ogroženost: poleg kurjenja je prepovedano tudi požiganje in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ter snovi, ki lahko povzročijo požar.

V spomladanskih dneh se začne sezona del na vrtu, ljudje odpadke zažigajo in tako se začne tudi sezona požarov v naravi. Situacijo pa letos otežuje še spomladanska suša. Zaradi suhega vremena, ki se bo nadaljevalo tudi v prihodnjih dneh, je povsod po Sloveniji velika nevarnost požarov v naravnem okolju, opozarjajo na Agenciji za okolje (Arso). Kot so še sporočili, vremenski obeti ne kažejo obilnejših padavin, ki bi omilile situacijo, le v začetku prihodnjega tedna bi v posameznih krajih lahko zabeležili kakšno ploho ali nevihto, zato lahko pričakujemo, da se bosta izsušenost tal in sušni stres še povečevala.
Medtem imajo gasilci polne roke dela s požari v naravi povsod po državi. Uprava RS za zaščito in reševanje (URSZR) vsakodnevno poroča o izbruhu manjših požarov v naravi, pa tudi večjih travniških požarih ali ognju, ki je zajel grmovje. Samo letos so po podatkih uprave zaradi požara na prostem po vsej državi gasilci intervenirali kar 1.137-krat, lani v celotnem letu 2.401-krat. V samo treh mesecih je zgorelo že okoli 453 ha površin, od tega 148 ha travniških površin, lani v celem letu okoli 970 ha.
Število požarov v naravi pa še posebej izstopa na območju osrednje in vzhodne Slovenije. Polne roke dela imajo tudi ptujski gasilci. Zaradi požarov v naravi so letos intervenirali 31-krat, doslej je zgorelo okoli 18 ha, lani v celem letu le štirje hektarji več. »Menim, da je najpogostejši vzrok večjega števila požarov v naravnem okolju spomladansko čiščenje kmetijskih površin ter kurjenje in požiganje naravnih materialov, seveda v povezavi s suhim in toplejšim vremenom, vetrom ...,« je sporočil vodja ptujske izpostave URSZR Drago Murko.
Kurjenje prepovedano, nad kurjači bdijo inšpektorji in policisti
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se