Štajerski tednik
© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Podravje: Koliko brezdomcev živi pri nas, ne ve nihče


Eva Milošič
22. 8. 2016, 21.46
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Bralci Štajerskega tednika so na ptujski avtobusni postaji in v novem podhodu opazili brezdomca ter nas prosili, da ukrepamo. Za pojasnila smo prosili Mestno občino Ptuj in direktorja Centra za socialno delo (CSD) Ptuj Mirana Kerina. Koliko brezdomcev je v posameznih občinah ali vsej državi, ne ve nihče. Na Mestni občini Ptuj pravijo: »Ne mi ne CSD Ptuj ne vodimo in ne razpolagamo s kakršno koli evidenco o brezdomcih na Ptuju, tudi ocene o tem ne moremo dati.«

1471873829_mz-brezdomec.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Kerin pa pravi, da naj bi bilo samo v Ljubljani že okoli 700 brezdomcev. Pa na Ptuju? »Brezdomca imamo trenutno samo enega, pa še ta ni tipičen brezdomec. Takega načina življenja si namreč želi, čeprav ima več možnosti za namestitev.« Pravi še, da so od osamosvojitve Slovenije na Ptuju obravnavali okoli 25 podobnih primerov, s katerimi so se morali intenzivno ukvarjati, vse druge pa so rešili zelo hitro.

Dve desetletji dogovarjanj, rezultata še ni

Kerin pojasnjuje, da so se že kmalu po nastanku ptujske občine na kolegiju županov Spodnjega Podravja pričeli dogovarjati o ureditvi nastanitvenih možnosti za brezdomce: »V času vojne na območju Jugoslavije smo imeli v Gradisovih barakah za delavce na Bregu nastanjenih veliko beguncev. Nekateri so odšli, nekateri so se asimilirali, v izpraznjene prostore pa smo želeli namestiti brezdomce. Žal pa je Gradis te prostore potreboval za svoje potrebe. Okoli dvajset let kasneje še vedno nobena od novonastalih 16 občin nima bivalnih enot!« Bivalne enote sicer niso prava stanovanja, vendar pa morajo biti komunalno opremljene. CSD Ptuj in ptujska občina se o postavitvi bivalnih kontejnerjev, ki bi jih potrebovali tudi za deložacije, ne le za brezdomce, dogovarjata že več let.

Druga možnost so zavetišča za brezdomce, ki so odprta samo od večera do jutra. Brezdomci se lahko tam umijejo in prespijo, v večini slovenskih zavetišč pa jim postrežejo tudi s toplim obrokom.

V prestolnici brezdomce pustijo na ulici

Kje imajo brezdomci stalno prebivališče

Prenočišča za brezdomce po Sloveniji

Preberite več v Štajerskem Tedniku


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.