Najcenejši pogreb – raztros pepela ali pokojnik v prstanu, obesku ...
Na videmskem pokopališču načrtujejo ureditev obrednega prostora za raztros pepela, ki ga v Spodnjem Podravju še ni. Ob tem smo se pozanimali, kakšne možnosti pogreba pozna in dovoljuje slovenska zakonodaja ter katere od njih so na širšem ptujskem območju najpogostejše.

Ravnanje s posmrtnimi ostanki določa zakon o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter o urejanju pokopališč iz leta 1984, nazadnje pa je bil spremenjen leta 1990. Zaradi zastarelosti in neustreznosti trenutne zakonodaje je v obravnavi že predlog novega zakona. Ta naj bi „področje urejanja celovito sistemsko prenovil z jasno ločnico med izvajanjem javne službe in tržno dejavnostjo“. Glavna novost bo pravica do izbire izvajalca pogrebnih storitev; doslej so namreč državljani s pokopališčem pogosto izbrali tudi pogrebca.
Način pokopa in pogrebne svečanosti je treba opraviti v skladu z voljo umrlega. Če ta svoje volje ni izrazil, o tem odločijo tisti, ki so stalno živeli z njim (prednost imajo zakonec, polnoletni otroci ali posvojenci ter starši). Če tudi svojcev ni, o načinu pokopa odloča pristojni upravni organ občine. Po volji umrlega je mogoče opraviti tudi anonimen pokop, torej brez označbe imena umrlega. Točnih podatkov o vrstah pogrebov v Sloveniji ni, a v zadnjem desetletju ali dveh prevladuje upepeljevanje posmrtnih ostankov.
Kam s pepelom?
Raztros pepela izven pokopališč je najcenejši pogreb
Na pogreb z ladjo
Pokop ali raztros pepela v tujini
Pokojnik v prstanu ali obesku
Vidov gaj v Vidmu
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se