Lani usposabljanja opravilo 11.475 prostovoljnih gasilcev
Čeprav so prostovoljci, gasilci vlagajo številne ure tudi v nenehno izobraževanje in usposabljanje. Samo v lanskem letu je različne tečaje opravilo 11.475 gasilcev, približno polovica pod vodstvom GZS Slovenije.

Gasilci se vsakodnevno soočajo z različnimi nesrečami. Njihove naloge že vrsto let tako niso povezane samo z gašenjem požarov, pač pa je vedno več posredovanj v primeru prometnih in vse pogostejših naravnih nesreč. V skladu z veljavno zakonodajo mora biti sleherni gasilec usposobljen. Poudarek je na praktičnem usposabljanju, pri čemer je treba slediti tudi zagotavljanju psihofizičnih sposobnosti, poudarjajo na GZS Slovenije: »Usposabljanja delimo na temeljna, dopolnilna in permanentna. Pri temeljnih usposabljanjih pridobi osnovna znanja (ustrezen čin), pri dopolnilnih pa specialna znanja (značko za posamezno področje), kot so delo z nevarnimi snovmi, tehnično reševanje, delo z izolirnim dihalnim aparatom, reševanje z višin … Seveda je treba vsa ta pridobljena znanja tudi utrjevati z različnimi vajami in posveti.«
Izobraževanje gasilcev poteka na nivoju gasilskih društev (izobraževanje podmladka, osnovni tečaj za gasilca), gasilskih zvez in Gasilske zveze Slovenije. Dodatna znanja pa pridobivajo še pri zunanjih organizacijah, kot so URSZR, Rdeči križ, potapljaška društva.
Pri delu se letno poškoduje 60 gasilcev
Na žalost pa tudi pri delu gasilcev ne gre brez poškodb: »Gasilci svoje delo opravljajo v ekstremnih pogojih, kjer je nemogoče izključiti možnosti za poškodbe, se jih pa z ustreznimi usposabljanji poskuša minimalizirati. Delo gasilcev na številnih intervencijah gašenja in reševanja ob naravnih in drugih nesrečah je zelo naporno, zahtevno in nevarno. Pri delu na intervencijah so pogosto izpostavljeni velikim fizičnim naporom in nevarnostim, ki večkrat privedejo do poškodb gasilcev.«
Povprečno se na letni ravni poškoduje okrog 60 gasilcev. »Letošnje leto je postreglo z že kar nekaj večjimi in zahtevnimi požari v industriji, kjer je kar nekaj gasilcev potrebovalo pomoč reševalcev, v večini pa je šlo za lažje zastrupitve z monoksidom, padce, odrgnine, zvine, manjše opekline, druge lažje poškodbe. Beležimo tudi tri poškodbe pri gašenju požarov v naravi ter poškodbo zaradi padca drevesa na gasilca,« še odgovarjajo.
Gasilska zveza Slovenije sicer velja za največjo prostovoljno organizacijo pri nas. Združuje več kot 1.300 prostovoljnih gasilskih društev s 163.000 člani, od tega je okoli 50.000 operativnih gasilcev.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se