Štajerski tednik
© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Kako se odzvati, če udarna jama poškoduje pnevmatiko


Mojca Vtič
10. 4. 2025, 06.19
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Po koncu zime in spomladanskem deževju je na mnogih cestnih odsekih nujno slalomiranje med udarnimi jamami. Žal pa se včasih jami ni mogoče izogniti ali pa voznika, nevajenega ceste, jama enostavno preseneti. Tako naj bi več voznikov prebilo zračnico na cesti Mostečno–Sestrže, kjer že predolgo na voznike preži približno deset centimetrov široka in več centimetrov globoka asfaltna luknja.

mv-udarna jama 2.jpg
MV
Asfalt na cesti Sestrže-Mostečno je močno načet, ena izmed jam pa naj bi uničila več avtomobilskih pnevmatik.

Ob poškodbah pnevmatik je pogosto slišati pripombo, da naj voznik odškodnino zahteva od občine v primeru občinskih cest, od države v primeru državnih. Gre za splošno pripombo, ki pri izrečenem običajno tudi ostane, postopek uveljavljanja škode je namreč vse prej kot enostaven.

Prvi korak je, da se mesto poškodbe in dogodek zavedeta. »Ko pride do preseka pnevmatike oz. druge poškodbe na vozilu zaradi udarne jame, je ključno, da se na samem kraju dogodka zagotovijo vsi dokazi, ki so možni. Najbolje je poklicati policijo, ki opravi policijski zapisnik, tako da v nadaljnjem postopku ni dvoma, da se je dogodek resnično zgodil, kako in kje se je zgodil. Ob tem policisti v zapisnik zapišejo še oceno stanja cestišča, izmerijo udarno jamo, tako pridobimo uradni dokument glede samega stanja vozišča in načina poškodovanja vozila,« svetuje Lana Ferhatbegović, pravnica, sicer pa vodja poslovne enote poraVnava Kočevje.

Udarna jama namreč ni vsaka luknja oz. razpoka na cesti, temveč se glede na primere iz sodne prakse za udarno jamo šteje neravnina, ki je globoka vsaj pet centimetrov, v nasprotnem primeru gre zgolj za neravnino zgornjega ustroja prevleke.

Treba je dokazati krivdo in odpraviti dvom

Ko so »dokazi« zbrani, običajno posameznik oz. njegov pooblaščenec sproži odškodninski zahtevek zoper upravljavca ceste. »Gre za dokazovanje civilne odgovornosti upravljavca ceste, ko je treba dokazati, da cesta ni bila vzdrževana na primeren način. Obenem pa je treba odpraviti vsakršen dvom o krivdi voznika. Kar pomeni, da je bila hitrost primerna, prilagojena razmeram, da je bila jama nepričakovana in se ji voznik ni mogel izogniti ter da je zaradi udarne jame prišlo do poškodbe avtomobila, morda celo voznika, sopotnikov.«S podatki o uspešnosti tovrstnih zahtevkov Ferhatbegovićeva ne razpolaga.

Več v Štajerskem tedniku


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.