Inšpekcijski nadzor nad karantenami: Zaradi kršitev odločb izrečenih za 208 tisočakov glob
V 20 mesecih, odkar se je začel koronavirus – od marca lani pa do začetka novembra letos – so zdravstveni inšpektorji zaradi kršitev odločb o odrejeni karanteni ali izolaciji izrekli 522 glob v skupni višini nekaj več kot 208.000 evrov. Pri svojem delu se srečujejo z mnogimi izgovori, njihovo ukrepanje pa je odvisno od teže kršitve. Preverili smo, kakšna so navodila in od česa je odvisna višina izrečene globe, ki se za posameznike giblje od 400 pa vse do 4.000 evrov.

Koronavirus je tako tržni kot zdravstveni inšpekciji povzročil ogromno dodatnega dela. Zaradi številnih kršitev in nespoštovanja ukrepov je terensko delo postalo zelo zahtevno. Inšpektorji se srečujejo z mnogimi težkimi situacijami, pa tudi nešteto manj ali bolj inovativnimi izgovori.
Čeprav so tako v odločbi o odrejeni karanteni kot v primeru predpisane izolacije zapisana povsem jasna navodila, jih očitno mnogi ne upoštevajo. Za še bolj intenziven nadzor je v državi očitno premalo inšpektorjev. Na zdravstvenem inšpektoratu RS (ZIRS) je zaposlenih 82 inšpektorjev, glede na načrt dela in druge nujne naloge pa delo na terenu opravlja povprečno 60 inšpektorjev dnevno.
Inšpektorica Andreja Mojškrc priznava, da so od marca 2020 naprej prioritetni nadzori nad spoštovanjem ukrepov za obvladovanje epidemije covida-19: „V okviru teh nadzorov preverjamo tudi spoštovanje ukrepa izolacije in karantene. Izolacija je ukrep, ki ga odredi lečeči zdravnik, v karanteno na domu pa osebe napoti policija, kadar prihajajo iz območja z visokim tveganjem za okužbo izven meja Republike Slovenije oz. NIJZ, kadar gre za visokorizični stik z okuženo osebo.“
Veliko kršitev
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se