Štajerski tednik
© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zmanjšanje pridelave in dražja hrana


Senka Dreu
27. 1. 2021, 22.21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Strokovnjaki ameriškega kmetijskega ministrstva (USDA) so konec lanskega leta objavili dokument, v katerem so analizirali potencialni vpliv sprejetja ukrepov dveh temeljnih strategij Evropske unije, in sicer Zelenega dogovora »od vil do vilic« ter Strategije EU za biotsko raznovrstnost na ekonomsko in prehransko varnost.

1611580971_sd-ameriska_analiza.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Evropska komisija (ES) namreč z obemaukrepoma uvaja določene omejitve za kmetijstvo Evropske unije. »V prvi vrsti gre za ciljno usmerjeno zmanjšanje rabe tal, gnojil, protimikrobnih sredstev in pesticidov.« spomnijo na KGZ Slovenije in obenem opozorijo, da bo ta premik politike vplival tudi na mednarodne trge kmetijskih pridelkov in izdelkov in posledično na širši prehranski in kmetijski sistem, saj je EU pomembna pridelovalka hrane in udeleženka v mednarodni kmetijski trgovini.

Analizirali tri scenarije

Zato ne preseneča, da so se na novo evropsko strategijo za kmetijstvo in ohranjanje narave odzvali tudi onstran velike luže. Za zdaj z obsežno analizo, s katero so proučili tri možne scenarije uvedbe strategij in njihov vpliv na kmetijske trge. V prvem scenariju so upoštevali uvedbo ukrepov le v državah Evropske unije. V drugem bi jih poleg EU sprejeli tudi v nekaterih drugih delih sveta, Unija pa bi uvedla trgovinske omejitve za tiste, ki se ukrepov ne bi držali. V tretjem scenariju so analizirali, kakšen vpliv bi imeli ukrepi, če bi jih sprejel ves svet.

Njihove ugotovitve so presenetljive in prav zanimivo bo slišati, kako se bo nanje odzval uradni Bruselj.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.