Zakon o pitni vodi: Tri zasebne komunale bi ostale brez koncesij
Medtem ko se Ptujčani srečujejo z izzivi, kako modernizirati dotrajano vodovodno omrežje in rešiti vprašanje nevarnih kemikalij v pitni vodi, se Ormožani ukvarjajo z vprašanjem koncesije za pitno vodo. Zakon, ki ga je nedavno sprejel državni zbor, koncesij z zasebnimi podjetji, kot je to primer v Ormožu, ne predvideva.

»Zakon ukinja možnost izvajanja javne službe v obliki (profitne) koncesije. Veljavne koncesijske pogodbe z zasebniki veljajo do izteka roka, vendar ne dlje kot pet let od začetka veljavnosti novega zakona. V Sloveniji so tri podjetja, ki imajo sklenjene tovrstne koncesijske pogodbe in se bodo morala prilagoditi določbam zakona v roku petih let. Zakonodajalec se je pri tej določbi naslovil na določila 70. a-člena ustave, ki opredeljuje pravico do pitne vode,« je pojasnil predsednik Zbornice komunalnega gospodarstva Slovenije Janko Širec, sicer tudi direktor Komunalnega podjetja Ptuj.
Ormožani v zagati
Komunalno podjetje Ormož v skladu z novim zakonom več ne bo smelo opravljati javne gospodarske službe oskrbe s pitno vodo. Direktorica Pavla Majcen je povedala, da imajo z občinami sklenjen aneks h koncesijski pogodbi, ki poteče leta 2032. Da bi se podali v pravne postopke zoper sprejeti zakon, se zaenkrat niso odločili. »Razmišljamo, tehtamo, bomo videli, kako in kaj,« je bila kratka Majcnova.
Župan Danijel Vrbnjak je dejal, da zadevo preučujejo, tudi s pomočjo odvetnika, ta hip pa še ne more odgovoriti, ali bodo kakorkoli ukrepali zoper zakon. »Ne želim nič prejudicirati, moramo oceniti situacijo,« je poudaril.
Če bo zakonodaja ostala, kot je sprejeta, občinam na ormoškem ne bo preostalo drugega, kot da za oskrbo z vodo oziroma gospodarske javne službe ustanovijo javno podjetje.
Več v aktualnem Štajerskem tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se