Podravje: Nad plevel večinoma še vedno z boom efektom ...
Tako med kmeti kot vrtičkarji je za zatiranje plevela še vedno zelo priljubljen tako imenovani boom efekt, ki vsebuje glifosat. Slednji je najpogosteje uporabljen herbicid tako po svetu kot v Evropi; v uporabi je že več desetletij. Pri nas ga uporabljajo tudi za za zatiranje plevela okoli hiš, tlakovcev, ob robovih vrtov … Do pred nekaj let je veljalo, da glifosat ni človeku nevaren. Sodobnejše študije pa zatrjujejo, da je potencialno rakotvoren.

Slovenija je sicer konec leta 2017 na evropski ravni glasovala za podaljšanje dovoljenja za glifosat, pri čemer je sprejela stališče, da je treba glifosat prepovedati, vendar ob prehodnem obdobju od treh do petih let za kmetijstvo, da se prilagodi novim razmeram. Je pa vlada nato podprla zmanjšanje vseh fitofarmacevtskih sredstev v kmetijski proizvodnji in prepoved uporabe glifosata v nekmetijskih dejavnostih.
Glifosat manj nevaren od številnih drugih herbicidov
Po besedah Miše Pušenjak, kmetijske svetovalke in specialistke za zelenjadarstvo, je glifosat kemični herbicid, ki pa je veliko manj nevaren in za naravo uničujoč kakor številni drugi herbicidi, o katerih se zdaj razmišlja v zameno. »Vsekakor pa ga ne bi smeli zlorabljati in ga uporabljati tako pogosto – tudi za enoletne plevele, kar je nesmiselno.« Po njenem mnenju bi bilo bolje, da bi možnost uporabe glifosata v nerešljivih problemih še obstajala: »Seveda pa ne tako, kakor je bila uporabljena in izrabljena do sedaj. Zelo se namreč bojim razmnoževanja trajnih plevelov, kot so slak, osat, regačica in še mnogih drugih, ki jih zdaj sploh ne poznamo in bodo postali neuničljivi na vrtnarskih in njivskih površinah. Veliko herbicidov, ki se uporabljajo v poljščinah, pa je okoljsko še bolj vprašljivih.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se