Štajerski tednik
© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ormoško: Bo gradnja stanovanj ustavila odseljevanje?


Mojca Zemljarič
15. 5. 2021, 21.33
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Občina Ormož se podobno kot večina drugih v vzhodnem delu države, zlasti v podeželskih in odmaknjenih območjih, srečuje z demografskimi izzivi. Kako zadržati mlade v lokalnem okolju in jim ponuditi vse tisto, kar je na voljo v večjih urbanih okoljih?

1620920056_mz_brebrovnik_(2).jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Poleg delovnega mesta so eden od pomembnih dejavnikov nedvomno stanovanja oziroma možnost gradnje stanovanjskih hiš. Seveda je treba poskrbeti za vse starostne skupine ljudi, ne samo za mlade, temveč tudi za starejše. Ti si predvsem želijo umirjenega bivanjskega okolja, ki jim ga lahko ponudijo varovana stanovanja. Ormoški občinski svetniki so že nekajkrat apelirali, da se točka stanovanjske problematike obravnava na občinskem svetu. Kmalu se bo pobuda udejanjila, saj je župan Danijel Vrbnjak navedeno vsebino uvrstil na dnevni red ponedeljkove seje.

Da demografska in stanovanjska slika res nista rožnati, pričajo podatki iz gradiva, ki je pripravljeno za obravnavo na občinskem svetu. Pregled stanja je izdelala Kaja Cunk, nalogo pa naslovila Stanovanjski program občine Ormož.

Manj prebivalcev, manj delovno aktivnih, manj otrok v vrtcih

V nalogi je med drugim navedeno, da se je prebivalstvo občine Ormož v zadnjih desetih letih zmanjšalo za šest odstotkov, z 12.653 na 11.906. Najbolj se je število prebivalcev zdesetkalo v KS Ivanjkovci in Miklavž, kjer je padec več kot 7-odstoten. Še bolj alarmantni podatki o padanju števila prebivalcev so za posamična naselja v ormoški občini. V Malem Brebrovniku je število prebivalcev padlo za četrtino, v Lačivesi za 17 in na Runeču za 14 odstotkov.

V minulih desetih letih se je spremenila tudi starostna struktura prebivalcev, delež starejših od 65 let se povečuje, ta starostna skupina predstavlja 22 odstotkov vseh prebivalcev občine. Medtem ko se delež starejših povečuje, sorazmerno upada število delovno aktivnih. V desetih letih gre za 13-odstotni padec. Leta 2010 je bilo delovno aktivnih 4.146 ljudi, pet let kasneje 3.836 in v začetku leta 2019 3.623. Povprečna bruto plača zaposlenega je pod republiškim povprečjem, ki je bilo v letu 2019 1.753 evrov, v Ormožu pa 1.445 evrov.

Preberite več v Štajerskem Tedniku

sun-bright

Trenutno

11 °C

Jasno

sobota, 3. 5

Delno oblačno

12 / 25 °C cloud-sun

nedelja, 4. 5

Delno oblačno

13 / 22 °C cloud-sun

ponedeljek, 5. 5

Deževno

12 / 17 °C cloud-rain

7-dnevni obeti


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.