Kmetijstvo: Bojazen, da bodo posevke »zadušili« pleveli
Po večletnem usklajevanju med pridelovalci in predelovalci je vloga za priznanje označbe Izbrana kakovost (IK) za žita pripravljena za oddajo.

Pobudnik sheme IK za žita je bil strokovni odbor za poljedelstvo, ki deluje pri Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) ter od nedavnega v novi sestavi in pod vodstvom Ormožana Slavka Trstenjaka. Pod vlogo za priznanje označbe so se že podpisali KGZS, Zadružna zveza Slovenije in Obrtno podjetniška zbornica, še vedno se čaka na podpis prve dame Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij Tatjane Zagorc, zaključena pa še niso pogajanja s Trgovinsko zbornico Slovenije.
Težave pri zagotavljanju sledljivosti
Znak Izbrana kakovost – Slovenija zagotavlja slovensko pridelavo in predelavo, torej pomeni garancijo za poreklo, kakovost in nadzor kakovosti izdelkov. V shemi so upoštevane kratke transportne poti, omejen je čas transporta, uporabljena krma visoke kakovosti, poleg tega so izpolnjene posebne zahteve pri zdravstvenem varstvu živali kot tudi v postopkih predelave in izvajane redne kontrole v obratih pridelovalcev in predelovalcev, ki jih opravljajo neodvisni certifikacijski organi. Slovenski pridelovalci in predelovalci hrane ter trgovci se zavedajo, da je jasna informacija o izvoru surovin za potrošnika zelo pomembna, prepoznavanje v Sloveniji pridelanih in predelanih kakovostnih proizvodov pa je lažje tudi zaradi sheme kakovosti Izbrana kakovost.
Ne glede na povedano so člani odbora za poljedelstvo izrazili pomisleke glede zagotavljanja sledljivosti v shemi IK ter opozorili na primer sheme IK za meso, zlasti za prašičje, kjer se že pojavljajo težave. Spomnimo, da se je tam zapletlo prav zaradi transparentnosti in sledljivosti prašičjega mesa od rejca do potrošnika, ki bi ga zagotovili z uvedbo sheme, saj ta, kot kaže, nekaterim deležnikom v verigi ne ustreza.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se