Kljub visokim odkupnim cenam izplen zadrug eden slabših
Leto 2022 je bilo v kmetijstvu leto rekordov. Rekordne odkupne cene pšenice in koruze, na drugi strani rekordno visoke cene mineralnih gnojil, goriva, električne energije, krme ter rekordna škoda po suši. Prihodki pri kmetih in zadrugah so bili v primerjavi z letom prej višji, a žal so temu sledili tudi odhodki. Pod črto – obseg kmetijske proizvodnje je manjši, leto 2022 pa je z ekonomskega vidika eno slabših v kmetijstvu, je dejal Uroš Bunderla, agrarni ekonomist na ptujskem kmetijskem zavodu.

Pričakuje se padec odkupnih cen
Zaradi negotovih razmer bo tudi leto 2023 za kmetijstvo velik izziv, je dejal direktor Kmetijske zadruge (KZ) Ptuj Branko Valenko. »Stroški bodo izjemno visoki, trendi pa kažejo, da cene kmetijskih pridelkov ne bodo na ravni lanskih. Za samo zadrugo pa bo izziv izpolniti zahtevo o dvigu minimalnih plač, treba bo tehtno razmisliti, kako poslovati.«
O poslovanju ene največjih zadrug pri nas pa je dejal, da je lani KZ Ptuj skupaj z Oljarno Fram in Zadružno oskrbo ustvarila skupne prihodke v višini 66 milijonov evrov, kar je za slabih 10 milijonov evrov več kot leta 2021. »K višjim prihodkom so bistveno prispevale cene, kajti odkupljene količine so bistveno nižje. Tržimo pa gnojila, škropiva ter drugi reprodukcijski material. Imamo 38 poslovalnic, od tega 10 živilskih, in kar je še posebej pomembno, v občinah, kjer se drugi poslovni subjekti umikajo, mi ostajamo.«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se