Gliste pri psih so neopazna grožnja zdravju otrok
Psi so danes nepogrešljivi člani številnih gospodinjstev. A ob vsem veselju, ki ga prinašajo, pogosto pozabimo na nevidna tveganja, ki jih pes, povsem nehote, lahko prinese v dom.

Študije kažejo, da je delež psov, okuženih z notranjimi zajedavci, precejšen, zlasti med tistimi, ki so pogosto na prostem ali so v stiku z drugimi živalmi in površinami, kjer so prisotne tudi druge živali. NIJZ navaja, da se ocene o okuženih psih gibajo med 20 in 100 odstotki.
Najbolj dovzetni so tja do 6. meseca pasji mladički. Okužba pri odraslih psih pogosto poteka brez očitnih znakov, mine lahko precej časa, preden lastniki opazijo karkoli nenavadnega, kar pa ne pomeni, da te živali ne izločajo jajčec v okolje.
Zajedavci, kot je pasja glista, lahko okužijo tudi človeka. Do prenosa običajno pride z zaužitjem mikroskopskih jajčec, ki se lahko nahajajo v parkih, dvoriščih, vrtovih, na pasji dlaki, ali celo v preprogah in na igračah
Okužba s pasjo glisto ni nedolžna
Otroci so posebej ranljivi zaradi šele razvijajočega se imunskega sistema, pogostega tesnega stika s psi, igranja na tleh, v peskovnikih … in še nerazvite higiene. Okužba s pasjo glisto lahko pri ljudeh vodi do bolezni, kot sta sindrom VLM, ki se kaže kot vročina, kašelj, piski med dihanjem, povečana jetra, redkeje slabost, bruhanje, bolečine v trebuhu, izpuščaji, povečana vranica ter prizadetost bezgavk. Lahko se pojavijo znaki prizadetosti osrednjega živčevja. in očesna toksokaroza, kar v redkih primerih lahko povzroči celo izgubo vida. VLM se pojavlja predvsem pri mlajših predšolskih otrocih do 6. leta starosti.
Dečki so bolj dojemljivi za okužbe, saj se okužijo 2-krat pogosteje kot deklice. Po raziskavah so kar pri 27 % otrok našli protitelesa proti glisti Toxocara. Okuženi otroci na matematičnih in bralnih ocenjevanjih dosegajo nižje ocene, povečano zdravstveno tveganje pa imajo tudi za nekatere bolezni. Tveganje za epilepsijo je skoraj podvojeno, tveganje za astmo je trikrat večje.
Zdravljenje
Zdravljenje s protivnetnimi in protizajedavskimi zdravili je potrebno, kadar je vnetni proces tako močan, da ogroža delovanje posameznih organov in kadar ličinke vstopajo na kritična mesta, npr. v možgane, pljuča ali srce. Najučinkovitejša zaščita je redno zdravljenje psov z zdravili proti zajedavcem. Na voljo je več učinkovitih veterinarskih zdravil, t. i. antiparazitikov,ki pomagajo nadzorovati in odpravljati te zajedavce.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se