Zakonodaja o najdenih stvareh: Ste našli zaklad? Po enem letu je lahko vaš!
Državljani velikokrat najdejo različne predmete, dolžnost najditelja pa je, da o najdbi obvesti lastnika oziroma jo prijavi policiji. Policija ob prevzemu sestavi zapisnik in najditelja seznani z možnostjo pridobitve lastninske pravice, če lastnika stvari po enem letu ne najdejo.

Policistov sicer ni treba obveščati v primeru najdbe uničenih delov koles, umazanih rabljenih oblačil, raztrganih praznih denarnic ali podobnih stvari. Torej kadar je vrednost stvari neznatna ali gre celo za odpad.
Splošno pravilo je, da si najditelj ne sme prilastiti najdbe. V tem primeru gre za kaznivo dejanje prilastitve, ki se lahko kaznuje denarno ali z zaporom do enega leta. Najdeni predmet, katerega lastnik ni znan, se lahko hrani na policiji ali pri najditelju, a ga ta ne sme uporabljati.
Če se najdeni predmet hrani na policiji in v 30 dneh ne najdejo lastnika, policija predmet izroči v nadaljnjo hrambo Finančni upravi RS (Furs). Če policija lastnika ne izsledi niti po enem letu, lahko najditelj pridobi lastninsko pravico in začne upravljati najdbo. Če najditelj ne zahteva lastninske pravice, Furs najdbo proda na javni dražbi.
Najpogostejša najdba so kolesa
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se