Letos odpoklicanih že 70 prehranskih izdelkov: Pesticidi v treh odstotkih izdelkov
V dobrih osmih mesecih letošnjega leta je bilo odpoklicanih okrog 70 prehranskih izdelkov. Vzroki so bili različni, od puščajoče embalaže, pomanjkljivega označevanja do prisotnosti zdravju izredno škodljivih mikotoksinov (npr. v bio koruzni moki) in seveda odmevnega primera ostankov insekticida kloroprifosa pri srbskih breskvah in poljskih slivah. V povezavi s spornim sadjem se je na tnalu javnosti znašla tudi Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ki naj bi zatajila pri obveščanju. Uprava pravi, da deluje v skladu z zakonodajo, toda z veliko mero gotovosti je mogoče trditi, da sistem obveščanja potrošnikov ne deluje.

Slovenski potrošniki naj bi v poletnih mesecih zaužili okrog sedem ton srbskih breskev, »obogatenih« z zdravju škodljivim pesticidom, pri čemer pa ljudje o tem niso bili niti obveščeni. Razlog naj bi bila domneva, da so potrošniki kupljen izdelek že uporabili. Na Upravi za varno hrano se namreč držijo smernic, da če je mogoče sklepati, da je spornemu izdelku že potekel rok uporabe oz. glede na naravo živila upravičeno domnevajo, da ni več v prodaji ali da bi ga potrošniki hranili doma, odpoklica takšnega živila na spletni strani ne objavijo. »Pri tem se upošteva dva vidika, in sicer varnostni vidik, kjer na področju kemijskih tveganj (kamor sodijo tudi ostanki pesticidov) prisotnost ostanka določenega pesticida le izjemoma predstavlja akutno tveganje za zdravje, je pa treba preprečiti nadaljnje uživanje takšnega živila. Drugi vidik, ki ga je treba upoštevati pri obveščanju, je ta, da takšna objava ne bi prispevala k večji zaščiti potrošnikov in njihovi varnosti, temveč bi potrošnike zgolj vznemirila in posledično vodila celo do spreminjanja prehranskih navad in nepotrebnih zavržkov hrane, ki je sicer skladna in varna.« Dodatno so pojasnili, da tovrstna praksa obveščanja velja tudi v drugih članicah Evropske unije.
Nekdanja direktorica Uprave za varno hrano in sedanja poslanka NSi Vida Čadonič Špelič pa pravi, da osrednja naloga Uprave ni skrb glede prehranskih navad državljanov, temveč skrb za varno hrano.
Še pred nekaj leti breskve in slive ne bi bile sporne
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se