© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

S praznika Ptujskogorske Matere Božje „To so posebne čipke, izdelane z ljubeznijo“


Majda Goznik
9. 7. 2025, 12.52
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Šentvoršca je praznik Ptujskogorske Matere Božje. Na praznik je sveto mašo ob somaševanju duhovnikov vodil mariborski nadškof mgsr. Alojzij Cvikl, ki je tudi blagoslovil nove oltarne prte, ki so jih posebej za baziliko naredili slovenske klekljarice in klekljarji.

cg_ptujska_gora_1.jpg
ČG
Z glavnega praznovanja šentvoršce v baziliki Marije Zavetnice s plaščem.

Verniki iz vse Slovenije so na praznični dan obiskali Ptujsko Goro in se udeležili svete maše. Veliko jih je bilo tudi v narodnih nošah. O pomenu praznovanja in simboliki Marijine navzočnosti je govoril domači župnik p. Toni Brinovc. Spomnil je tudi na pomen izraza šentvoršca, ki pomeni sveta beseda. Izhaja pa iz tega, da je Marija naša zagovornica, naša besednica, ki zastavi pri svojem sinu dobro in lepo besedo za vsakega izmed nas.

16 prtov izdelalo 230 klekljarjev in klekljaric

Vodja projekta „S čipkami pod Marijin plašč“ Tanja Oblak je povedala, da so se klekljanja čipk za oltarne prte za Ptujskogorsko baziliko lotili na pobudo klekljarice Cvetke Kam iz Ljubljane. „Sodelovalo je več kot 230 klekljaric in klekljarjev iz vse Slovenije, ki so sklekljali čipke. To so posebne čipke, ki so klekljane z ljubeznijo. S srcem smo na Marijin oltar v svetišču na Ptujski Gori položili enajst velikih prtov in pet manjših. Veseli smo, da smo del šentvoršce.

Naši klekljarji so priromali iz vse Slovenije, Primorske, Notranjske, Gorenjske, Dolenjske, Štajerske, Pomurja. Veliko jih bilo v narodnih nošah. Prvič smo se slovenske klekljarice in klekljarji povezali, ko sem delala za Lurd. To je bil cel svetovni projekt, saj so sodelovale klekljarice iz vsega sveta. Iz tega so se razvili drugi projekti. Veliko jih je že bilo za razna svetišča po Sloveniji.

Oltarni prti za ptujskogorsko baziliko Matere Božje pa so eden večjih, zato sem zelo srečna, da sem del tega projekta,“ je o izdelavi oltarnih prtov za praznik šentvoršce na Ptujski Gori povedala Tanja Oblak, ki se je klekljanja naučila v Idriji, zibelki klekljanja.

Na praznovanje šentvoršce sta z možem priromala peš, od stolnice sv. Nikolaja v Ljubljani. „Če bi se ljudje zavedali, kakšno moč ima Marija, bi bile cerkve polne ljudi. Iz lastnih izkušenj lahko povem, da se k Mariji lahko zateče vsak človek, če ima še take stiske, mu bo pomagala,“ je še povedala.


Logo LAS - Evropa investira v podeželje Triglav

© 2025 Radio-Tednik Ptuj, d.o.o.

Vse pravice pridržane.